Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Εμφατική νίκη για τον Ορφέα

Χαλκηδόνα - Ορφέας Ν. Σκοπού: 54-70

Την έκτη του νίκη στο πρωτάθλημα σημείωσε ο Ορφέας. Οι «ασπρόμαυροι» συνέτριψαν τη Χαλκηδόνα πιάνοντας πολύ καλή απόδοση σε ένα παιχνίδι που διεξήχθη κεκλεισμένων των θυρών λόγω τιμωρίας που επεβλήθη στους γηπεδούχους από την Ομοσπονδία.

Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού μπήκε στη θέση του οδηγού από το πρώτο δεκάλεπτο αποκτώντας πλεονέκτημα 5 πόντων (12-17), ενώ οι δύο ομάδες πήραν την άγουσα για τα αποδυτήρια με το σκορ στο 26-34.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι κράτησαν το υπέρ τους προβάδισμα (44-52). Στη τέταρτη περίοδο η διαφορά «σκαρφάλωσε» στο +18 και ο Φώτης Κοκολιός έδωσε αρκετό χρόνο συμμετοχής στους νεαρούς Κουτσιαντζή και Ποδώνη (παρθενική παρουσία για τον καλαθοσφαιριστή των τμημάτων υποδομής του Ορφέα).

Ο Χατζής έκανε εξαιρετική δουλειά στην άμυνα εξουδετερώνοντας τον καλύτερο παίκτη της Χαλκηδόνας, Μαραπίδη, ενώ ο Δεμερτζής βρέθηκε σε μεγάλη βραδιά επιθετικά. Αξίζει να σημειωθεί ότι ο Πεχλιβάνης αγωνίσθηκε ως τραυματίας (έπαιξε για λίγα λεπτά).

Διαιτητές: Κέτουλας - Δολγύρας

Δεκάλεπτα: 12-17, 26-34 (ημ.), 44-52, 54-70

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 3 (1), Δεμερτζής 25 (3), Παπάς 6 (1), Σουλούγκας 6, Τσανάκας 8 (2), Καβαργύρης 8, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 12, Αποστόλου, Ποδώνης, Κουτσιαντζής, Χατζής.

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 54-70

ΑΡΕΤΣΟΥ - ΧΑΝΘ: 74-91

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 56-68

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 91-69

ΒΑΟ - ΙΚΑΡΟΙ: 61-69