Κυριακή 10 Ιανουαρίου 2016

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Μαλωμένος» με τα καλάθια

Α.Ο.Σ. - ΠΑΣ Γιάννινα: 48-60

Με ήττα ολοκλήρωσε τις αγωνιστικές του υποχρεώσεις στο πρώτο γύρο του πρωταθλήματος ο Α.Ο.Σ. Το 2016 δεν μπήκε καλά για το «τριφύλλι», το οποίο έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό στην εντός έδρας αναμέτρηση με τον ΠΑΣ Γιάννινα.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο μισό της εναρκτήριας περιόδου «πράσινες» και «γαλάζιες» ήταν κοντά στο σκορ (6-5). Οι φιλοξενούμενες όμως ανέβασαν την απόδοσή τους παίρνοντας τα ηνία του αγώνα στα χέρια τους (7:15, 3:01). Το δεκάλεπτο τελείωσε 9-17.

Στην επόμενη περίοδο ο ΠΑΣ συνέχισε να έχει το πάνω χέρι στη συνάντηση. Το σύνολο του Γιώργου Σιαμέτη «πυροβολούσε» από τη περιφέρεια (10-23, 19-34), ενώ στον αντίποδα η ομάδα του Κώστα Δώδου ήταν «μαλωμένη» με το καλάθι. Το δεκάλεπτο έκλεισε με 22-37.

Στο 23' το σκορ ήταν 26-43. Οι Σερραίες δυνάμωσαν την άμυνά τους μειώνοντας σε 36-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ. πίεσε τις φιλοξενούμενες, αλλά η διαφορά δεν έπεσε κάτω από το ψυχολογικό φράγμα των 10 πόντων (42-53, 4:00) και έτσι οι «πράσινες» απέτυχαν για τρίτο διαδοχικό αγώνα να εξασφαλίσουν τους βαθμούς της νίκης.
Σχόλιο από SerresBasket: Απελπιστικά άστοχες ήταν οι «πράσινες» από τη περιφέρεια, εν αντιθέσει με τον ΠΑΣ που ειδικά στο πρώτο ημίχρονο ήταν «καυτός» έξω από τη γραμμή των 6.75.

Οι αθλήτριες του Κώστα Δώδου παρουσιάσθηκαν αποδιοργανωμένες μετά τις διακοπές των Χριστουγέννων, ενώ το στενάχωρο στη σημερινή αναμέτρηση ήταν η έλλειψη ψυχολογίας στην ομάδα από το δεύτερο κιόλας δεκάλεπτο, με τον προπονητή του Α.Ο.Σ. να εμψυχώνει διαρκώς τις παίκτριες του προκειμένου να διορθωθεί η κατάσταση στο παρκέ.

Διαιτητές: Τσούλης - Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα: 9-17, 22-37 (ημ.), 36-47, 48-60

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Τόγα 7 (1), Μπακιρτζίδου 14, Τζιαμπάζη 5 (1), Χωλοπούλου Ν. 11, Γκλεζάκη 11, Ανδρεάδη, Πρόικου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Σαρηγιαννίδου 19 (2), Τσακτσήρα 3 (1), Μεντεσίδου 14, Παπαδιαμάντη 2, Ντόκου 18 (5), Γιωτίτσα 2, Βαλάκου 2, Πετρίδη, Λαδοπούλου.

Α.Ο.Σ. - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 48-60

ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ: 48-88

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 47-34

ΠΥΛΑΙΑ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 53-56