Κυριακή 24 Ιανουαρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Περάστε κόσμε»

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ασπίς Ξάνθης: 69-76

Στο ίδιο έργο θεατές ήταν οι φίλαθλοι του Ορφέα, οι οποίοι αποχώρησαν «σκασμένοι» από το γήπεδο μετά το νέο αρνητικό αποτέλεσμα που είχαν οι «ασπρόμαυροι» στον αγώνα με την Ασπίδα.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στη πρώτη περίοδο δεν παίχθηκε μπάσκετ ιδιαίτερων αξιώσεων, ενώ υπήρξε και διακοπή 10 λεπτών λόγω προβλήματος που προέκυψε με ένα από τα δύο χρονόμετρα των 24 δευτερολέπτων. Το δεκάλεπτο έκλεισε ισόπαλο 11-11.

Στη δεύτερη περίοδο ο Φώτης Κοκολιός πόνταρε στην άμυνα ζώνης 2-1-2. Η σερραϊκή ομάδα ξέφυγε στο σκορ με 24-18 (4:02), αλλά οι Θρακιώτες ανασυντάχθηκαν άμεσα (26-27, 1:35). Ο Ορφέας έκανε καλό φίνις και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-29.

Στη τρίτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» προηγήθηκαν με 43-38 (5:58) και 46-43 (3:27). Το σκηνικό όμως της συνάντησης ξαφνικά άλλαξε με την Ασπίδα να κερδίζει αντιαθλητικό φάουλ, συν τρεις βολές (φάουλ σε προσπάθεια τριών πόντων), συν τεχνική ποινή εις βάρος των γηπεδούχων. Το δεκάλεπτο έληξε 48-54.

Στο 32' οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ με 51-59. Ο Ορφέας πίεσε, έκλεψε μπάλες και ισοφάρισε σε 60-60 (4:40) και 62-62 (3:26).

Στο καθοριστικό όμως χρονικό σημείο του αγώνα η Ασπίδα ανέβασε την απόδοσή της πετυχαίνοντας μεγάλα σουτ (64-71, 2:00, 66-73, 45'') κάνοντας το διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: Δοκίμασε διαφορετικά πράγματα απόψε ο Φώτης Κοκολιός (και σοφά έπραξε), αλλά ο Ορφέας ήθελε το κάτι παραπάνω για να κερδίσει.

Η Ασπίδα είχε αγωνιστική πειθαρχία και ψυχραιμία σημειώνοντας μια σπουδαία εκτός έδρας νίκη.

Σε ακόμη ένα παιχνίδι η αντίπαλη ομάδα «χτύπησε» τον Ορφέα μέσα στο «ζωγραφιστό». Οι κοντοί «τάισαν» τον έμπειρο Κουτσογιάννη, ο οποίος έκανε ό,τι ήθελε.

Παπάς και Δεμερτζής βοήθησαν τους «ασπρόμαυρους», αλλά στο τέλος και οι δύο καλαθοσφαιριστές έμειναν από δυνάμεις.

Έκλεψε μπάλες ο Ιωσηφίδης.

2 τεχνικές ποινές, αντιαθλητικό φάουλ...(βέβαια για την ήττα των γηπεδούχων δεν χωράνε δικαιολογίες).

Δεν ενίσχυσε τον Ορφέα ο Τσανάκας (τραυματίας).

Διαιτητές: Γερακίνης - Ξέρας

Δεκάλεπτα: 11-11, 33-29 (ημ.), 48-54, 69-76

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 19 (1), Καβαργύρης 9, Δεμερτζής 13 (2), Παπάς 12, Ιωσηφίδης 2, Κηπουρός 6, Σουλούγκας 7, Χατζής 1, Καντζουρίδης.

Ασπίδα (Ιωαννίδης): Πετς 2, Παλλάκης 2, Κουτσογιάννης 18 (1), Χατζημιχαηλίδης 14 (2), Στεφανίδης 13 (2), Τσιόγκας 6 (2), Γρούδος 2, Παπαδάκης 8, Κουμπάνης 11 (1), Καραμπίνης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 69-76

ΧΑΝΘ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 80-61

ΙΚΑΡΟΙ - ΑΡΕΤΣΟΥ: 81-65

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 49-55