Σάββατο 20 Φεβρουαρίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ - 12η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Χαμογέλασε» στο τέλος η Ηράκλεια - «Τσίτα τα γκάζια» ο Πανσερραϊκός - Τεράστιο διπλό για Ρούπελ

Ηράκλεια - Μακεδόνες Κρηνίδων: 56-55

Μετά από 4 σερί ήττες η Ηράκλεια πανηγύρισε σήμερα την κατάκτηση του ροζ φύλλου αγώνος στην αναμέτρηση με τις Κρηνίδες.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν πάντοτε κοντά στο σκορ (30-28). Στο δεύτερο μέρος οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν ακόμη και με 10 πόντους, αλλά κάποια επιπόλαια λάθη των αθλητών του Νίκου Βάκα ξαναέβαλαν τους φιλοξενούμενους στο παιχνίδι.

Η νίκη κρίθηκε στα τελευταία δευτερόλεπτα της συνάντησης, με τους «κόκκινους» να ευστοχούν σε μία ελεύθερη βολή και τους Καβαλιώτες να αστοχούν σε σουτ που επιχείρησαν στην εκπνοή.

Πανσερραϊκός - Παγγαίο: 104-48

«Τσίτα τα γκάζια» από τον Πανσερραϊκό, ο οποίος επιβλήθηκε πολύ εύκολα του Παγγαίου. Η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη εξασφάλισε προβάδισμα 33 πόντων στο πρώτο ημίχρονο (53-20) απλοποιώντας τα πράγματα στο παρκέ σε σημαντικό βαθμό.

Το μεγάλο κέρδος όμως από την αποψινή νίκη των «λιονταριών» ήταν η πολύ καλή εμφάνιση των 4 εφήβων που αγωνίσθηκαν στο παιχνίδι πάνω από 20 λεπτά καλύπτοντας τις απουσίες βασικών καλαθοσφαιριστών (Ιακωβίδης, Καρνάβας, Ντίκογλου και Γιαβρόπουλος δεν ενίσχυσαν τους «κόκκινους» εξαιτίας μικροτραυματισμών).

Διαιτητές: Γιαννούλης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 23-14, 53-20 (ημ.), 78-39, 104-48

Α.Ο.Σ. - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 41-46

Πόνεσαν τα μάτια των φίλων του μπάσκετ που γέμισαν απόψε το κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας και παρακολούθησαν το τοπικό ντέρμπι ανάμεσα στον Α.Ο.Σ. και το Ρούπελ. Οι δύο ομάδες θυσίασαν το θέαμα στο βωμό του αποτελέσματος, με το «οχυρό» να σημειώνει τεράστιο διπλό έχοντας βλέψεις πλέον και για τη δεύτερη θέση.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» με ηγέτη τον Εμμανουήλ προηγήθηκε 9-5 (3:23). Η περίοδος έκλεισε με 10-9.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Στάσας πρόσφερε πολύτιμους πόντους στην επίθεση για λογαριασμό των φιλοξενούμενων (12-15, 17-21: 4:36).

Οι γηπεδούχοι ανασυντάχθηκαν ανακτώντας εκ νέου το προβάδισμα στο σκορ (23-21, 2:02). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 23-24.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Άρη Γρεασίδη ρόλαρε καλύτερα στο παρκέ (29-33, 2:17) και η περίοδος έληξε 30-35.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Ρούπελ ανέβασε την υπέρ του διαφορά στο +7 (33-40, 3:20). Ο Τεπεκιτζής με τρίποντο μείωσε σε 36-40 (1:40), αλλά στο καθοριστικό χρονικό σημείο της συνάντησης οι «μπλε» «έτρεξαν» 5-0 σερί (36-45, 34'') δίνοντας τη χαριστική βολή στους αντιπάλους τους.

Σχόλιο από SerresBasket: Κακό παιχνίδι. Αμφότερες οι ομάδες παρουσιάσθηκαν νευρικές.

Οι αθλητές του Α.Ο.Σ. «έσπασαν» τα καλάθια. Οι «πράσινοι» ηττήθηκαν δίκαια από το Ρούπελ, το οποίο ήταν πιο ψύχραιμο και περισσότερο αποτελεσματικό στην επίθεση.

Στο δεύτερο ημίχρονο το «οχυρό» εξουδετέρωσε τον Εμμανουήλ.

Το Ρούπελ «κλείδωσε» τη πρόκριση, σε αντίθεση με το «τριφύλλι» που τώρα πρέπει να κάνει τρομερό φίνις στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Δαρνάκας

Δεκάλεπτα: 10-9, 23-24 (ημ.), 30-35, 41-46

A.O.Σ. (Σιουσιουλούδης): Γιαννούλης Ν. 2, Χορτομάρης 5 (1), Τερζής 7, Κούτσας 10, Καρακώστας 2, Εμμανουήλ 12, Τεπεκιτζής 3 (1),  Στάμος, Αναστασιάδης.

Ρούπελ (Γρεασίδης): Σκαλιστής 9, Γιάκονιουκ 2, Παρίσης 7, Στάσας 11, Ντούντος 10, Τοπολίγκας 4 (1), Βεντούζης 3 (1), Δαμιανάκος.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΕΣ ΚΡΗΝΙΔΩΝ: 56-55

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 104-48

ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ - ΔΟΞΑΤΟ ΔΡΑΜΑΣ: 72-49

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 46-80