Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Άξιζε τη νίκη και με το παραπάνω

Α.Ο.Σ. - Ηρακλής: 52-44

Πολύ σημαντική εντός έδρας νίκη σημείωσε σήμερα ο Α.Ο.Σ. επί του Ηρακλή. Οι «πράσινες» κόντρα σε όλα τα προβλήματα που είχαν να αντιμετωπίσουν (η Τόγα αγωνίσθηκε με υψηλό πυρετό, η Χωλοπούλου από το τρίτο δεκάλεπτο είχε ενοχλήσεις στην αριστερή γάμπα, ενώ η Μπακιρτζίδου τραυματίσθηκε στο αριστερό γόνατο στο τέταρτο δεκάλεπτο) κατάφεραν να υπερκεράσουν το εμπόδιο του «γηραιού».

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο με πρωτεργάτριες τις Χωλοπούλου - Μπακιρτζίδου το «τριφύλλι» προηγήθηκε 12-6 (4:42). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 16-10.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ηρακλής αντεπιτέθηκε ισοφαρίζοντας σε 16-16 (7:05). Οι Σερραίες ανασυντάχθηκαν (23-18, 2:27) και η περίοδος έληξε 24-22.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Τζιαμπάζη ήταν «καυτή» από τη περιφέρεια ευστοχώντας σε τρία διαδοχικά τρίποντα (37-29, 1:30). Η περίοδος έκλεισε με 37-31.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες έκαναν σωστή διαχείριση του παιχνιδιού ανεβάζοντας τη διαφορά σε διψήφιο αριθμό πόντων (45-35, 4:04).

Οι «κυανόλευκες» επιχείρησαν να ξαναμπούν στο κόλπο της νίκης μειώνοντας σε 48-44 (1:31), αλλά η Τζιαμπάζη με ακόμη ένα καθοριστικό σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 (51-44 στο 39') «κλείδωσε» το ροζ φύλλο αγώνος για τον Α.Ο.Σ.