Κυριακή 14 Φεβρουαρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (17η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Υπερίσχυσε το ΠΡΕΠΕΙ

Ορφέας Ν. Σκοπού - ΒΑΟ: 80-67

«Ανέπνευσε» ο Ορφέας. Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού λύγισε την αντίσταση του ΒΑΟ κατακτώντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προσπαθούσαν διαρκώς να επιβάλλουν το ρυθμό τους στο παρκέ (17-12, 3:12), αλλά οι Θεσσαλονικείς κόντραραν γερά τους Σερραίους (19-18 σκορ περιόδου).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ορφέας «πάτησε γκάζι» αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τους φιλοξενούμενους (41-27 στο 18'). Η περίοδος έκλεισε με 41-30.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι χαλάρωσαν και ο ΒΑΟ άδραξε την ευκαιρία μειώνοντας σε 46-42 (4:25). Η περίοδος έληξε 52-47.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι «πορτοκαλί» πλησίασαν στους τρεις πόντους τους «ασπρόμαυρους» (54-51, 8:37). Ευτυχώς όταν «έσφιξαν τα γάλατα» ο Ορφέας αντέδρασε άμεσα σημειώνοντας 20-4 σερί (74-55, 2:50) και η αναμέτρηση είχε happy end για τους Σερραίους.

Σχόλιο από SerresBasket: Την είχε μεγάλη ανάγκη την αποψινή νίκη ο Ορφέας ενόψει και του σημαντικού εκτός έδρας αγώνα με την Αγία Βαρβάρα.

Διαιτητές: Ρούκας - Σαρακενίδης

Δεκάλεπτα: 19-18, 41-30 (ημ.), 52-47, 80-67

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 16 (3), Ποδώνης 2, Δεμερτζής 13, Σουλούγκας 2, Χατζής 4, Παππάς 10 (2), Καβαργύρης 6, Αποστόλου 7 (1), Κηπουρός 16, Αξιαρλής 2, Ιωσηφίδης, Τσανάκας.

ΒΑΟ (Κάτσης): Παρασκευάς 8, Τζουβάρας 15 (4), Λεπτοκαρίδης 6, Γαλανίδης 15, Παπαβασιλείου 11 (1), Γεωργιάδης 6, Γρηγοριάδης 6, Τσιόγκας, Ζησόπουλος.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΒΑΟ: 80-67

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΓΕΦΥΡΑ: 50-57

ΧΑΝΘ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 80-56

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 60-48

XAΛΚΗΔΟΝΑ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 72-54

ΑΡΕΤΣΟΥ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 53-61

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΓΑΛΑΤΙΣΤΑ: 74-69