Κυριακή 27 Μαρτίου 2016

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Και οι 6 ήταν υπέροχες!

Α.Ο.Σ. - Πυλαία: 59-57

Τι κι αν κατέβηκε στον αγώνα με μόλις 6 παίκτριες στη σύνθεσή του ο Α.Ο.Σ. κατόρθωσε να υποτάξει τη Πυλαία προσθέτοντας στη συγκομιδή του άλλους δύο βαθμούς.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες αιφνιδίασαν το «τριφύλλι» ξεφεύγοντας στο σκορ με 0-7 (στο 2') και 6-15 (3:19). Η ομάδα του Κώστα Δώδου στο τέλος της περιόδου μπόρεσε να κλείσει τη «ψαλίδα» της διαφοράς χάρη στις ενέργειες της Νίκης Χωλοπούλου (12-15).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «πράσινες» προηγήθηκαν με 17-15 (8:52). Στο 18' η Πυλαία ανέκτησε το προβάδισμα (19-21) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 21-23.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες ισοφάρισαν σε 27-27 (5:26). Οι Θεσσαλονικιές όμως «τρέχοντας» 0-5 σερί απέκτησαν πλεονέκτημα πέντε πόντων (27-32 στο 28'). Οι Σερραίες δεν πτοήθηκαν «φορτσάροντας» στο τέλος της περιόδου, η οποία έληξε 35-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ. «βομβάρδισε» το αντίπαλο καλάθι με διαδοχικά εύστοχα τρίποντα αποκτώντας απόσταση ασφαλείας από τις φιλοξενούμενες (53-44 στο 36'). Η Πυλαία επιχείρησε να κάνει την ολική επαναφορά και τα κατάφερε σε πολύ μεγάλο βαθμό μειώνοντας σε 55-54 (38'').

Η τελική έκβαση του παιχνιδιού κρίθηκε στη «ρουλέτα» των ελευθέρων βολών. Δύο δευτερόλεπτα πριν την εκπνοή του αγώνα η Πρόικου σκόραρε ένα πόντο από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (έβαλε τη πρώτη βολή, έχασε τη δεύτερη), με τη Πυλαία να μη προλαβαίνει να εκδηλώσει επίθεση.

Σχόλιο από SerresBasket: Και οι 6 αθλήτριες του Α.Ο.Σ. ήταν υπέροχες σήμερα.

Η σερραϊκή ομάδα αντέχει και κερδίζει.

Στο πρώτο ημίχρονο το «τριφύλλι» είχε 0/10 σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75. Στη τελευταία περίοδο της αναμέτρησης οι «πράσινες» ήταν «καυτές» από τη περιφέρεια με τις Τζιαμπάζη-Τόγα-Χωλοπούλου να «πυροβολούν» κατά ριπάς.

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Παναγιωτίδης

Δεκάλεπτα: 12-15, 21-23 (ημ.), 35-34, 59-57

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Χωλοπούλου Ν. 16 (2), Τόγα 15 (3), Τζιαμπάζη 12 (4), Πρόικου 6, Γκλεζάκη 10, Στεφανίδου.

Πυλαία (Λίτσου): Γραμματικού 4, Παπαδάκη 6, Νότη 23 (2), Λάλου 9, Ντάμπη 15 (3), Γρηγογοριάδου, Δραγκόλα, Σταματέλου.

Α.Ο.Σ. - ΠΥΛΑΙΑ: 59-57

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 62-52

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 58-80

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 77-35