Κυριακή 20 Μαρτίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έχει το κεφάλι του ήσυχο

Ορφέας Ν. Σκοπού - Αρετσού: 85-76

Μετά την αποψινή νίκη ενάντια στην Αρετσού ο Ορφέας μπορεί να έχει το κεφάλι του ήσυχο αναφορικά με τη παραμονή του στη κατηγορία. Οι «ασπρόμαυροι» έκαναν το καθήκον τους εξασφαλίζοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Στο πρώτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες ήταν ιδιαιτέρως παραγωγικές στην επίθεση. Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 3' 7-11, με τον Ορφέα να προσπερνά στο σκορ στα μισά της περιόδου (15-13). Οι Θεσσαλονικείς απειλούσαν διαρκώς το καλάθι των γηπεδούχων (17-21, 3:35), αλλά το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού κατάφερε στο κλείσιμο της περιόδου να ανακτήσει εκ νέου τη πρωτοπορία (27-24).

Στη δεύτερη περίοδο ο Ορφέας «έσφιξε» την άμυνά του, ρόλαρε καλύτερα στο παρκέ περιορίζοντας την Αρετσού σε ρόλο κομπάρσου. Οι Σερραίοι «έτρεξαν» 20-4 σερί στέλνοντας τη διαφορά στο +19 (47-28, 2:48). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 52-34.

Στη τρίτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» «πετάγανε χαρταετό» στο γήπεδο. Οι αντίπαλοί τους δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια «ροκανίζοντας» σημαντικά τη διαφορά (55-48 στο 25'). Το δεκάλεπτο έληξε 68-57.

Στη τέταρτη περίοδο ο Ορφέας σοβαρεύθηκε (78-59 στο 33'). Προς τιμήν τους οι φιλοξενούμενοι δεν τα παράτησαν (84-76 στο 39'), αλλά η πλάστιγγα είχε ήδη γείρει υπέρ των «ασπρόμαυρων».

Σχόλιο από SerresBasket: Έχοντας μεταπτώσεις στην απόδοσή του ο Ορφέας κέρδισε δίκαια την Αρετσού.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ο «τούρμπο» Δεμερτζής.

Χτύπησε στο δεξί πόδι ο Πεχλιβάνης και υπάρχουν φόβοι για πρόβλημα στον έσω πλάγιο του έμπειρου καλαθοσφαιριστή.

Μισογέματο από φιλάθλους ήταν σήμερα το κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού. Ο κόσμος προτίμησε τη βόλτα στη λιακάδα.

Οι φίλοι των «ασπρόμαυρων» χειροκρότησαν θερμά τον αρχηγό Νούλη Καραμπατζάκη, ο οποίος επέστρεψε στην αγωνιστική δράση μετά από μεγάλο χρονικό διάστημα εξαιτίας του τραυματισμού που τον ταλαιπώρησε.

Διαιτητές: Ρούκας - Κολοκυθάς

Δεκάλεπτα: 27-24, 52-34 (ημ.), 68-57, 85-76

Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15 (3), Αξιαρλής 3, Δεμερτζής 24 (1), Χατζής 9, Παππάς 8 (2), Καβαργύρης 8, Αποστόλου 3 (1), Ιωσηφίδης 3 (1), Κηπουρός 12, Καραμπατζάκης, Τσανάκας, Καντζουρίδης.

Αρετσού (Πετρόπουλος): Μπεγιάζης 3 (1), Καραδήμας 11 (1), Παντελίδης 7 (1), Στυλιανίδης 24 (4), Ντομόπουλος 18 (1), Πετρίδης 13 (2), Αποστόλου.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΑΡΕΤΣΟΥ: 85-76

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΓΕΦΥΡΑ: 68-51

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 76-78