Κυριακή 15 Μαΐου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ/3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προκρίθηκε στο FINAL 4 ο Πανσερραϊκός

Πανσερραϊκός - Αίας Κομοτηνής: 73-59

Την ευκαιρία να διεκδικήσουν το εισιτήριο της ανόδου στη Γ' Εθνική στο FINAL 4 της Κομοτηνής θα έχουν τα «λιοντάρια», τα οποία κέρδισαν για δεύτερη φορά τον Αίαντα Κομοτηνής εξασφαλίζοντας τη πολυπόθητη πρόκριση.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι έχοντας τον Νικάκη σε μεγάλη μέρα (11 πόντους με τρία τρίποντα στην εναρκτήρια περίοδο) προηγήθηκαν 10-15 (3:06).

Ευτυχώς για τον Πανσερραϊκό ο Καρνάβας είχε κέφια στην επίθεση και η περίοδος τελείωσε 19-19.

Στο επόμενο δεκάλεπτο το σύνολο του Πασχάλη Ρούλη απέκτησε πλεονέκτημα 7 πόντων στο 17' της αναμέτρησης (32-25). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 34-30.

Το τρίτο δεκάλεπτο ήταν κάκιστο. Πανσερραϊκός και Αίας ήταν απελπιστικά άστοχοι, με τα «λιοντάρια» να δυναμώνουν πολύ την άμυνά τους, αλλά να μην έχουν καθαρό μυαλό στο τελείωμα των φάσεων.

Σιδερίδης και Χατζηανδρέου βοήθησαν την ομάδα τους με σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 και η περίοδος έληξε 45-35.
Στη τέταρτη περίοδο οι Σερραίοι μπήκαν για τα καλά στη θέση του οδηγού (52-37, 60-44) «κλειδώνοντας» τη νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Και τώρα FINAL 4 για τον Πανσερραϊκό! Αυτή η εβδομάδα ήταν περίεργη για τα «λιοντάρια» με τη ξαφνική αλλαγή στη τεχνική ηγεσία, η οποία έγινε για να λειτουργήσει ως «ηλεκτροσόκ» στους καλαθοσφαιριστές.

Δύο αγώνες, δύο νίκες, ΑΝΟΔΟΣ. Αυτό πρέπει να το καταλάβουν άπαντες στο «στρατόπεδο» της σερραϊκής ομάδας και να κάνουν κατάθεση ψυχής στη Κομοτηνή. Ο Πανσερραϊκός ΠΡΕΠΕΙ να αφήσει πίσω του το τοπικό πρωτάθλημα. Στα δύσκολα φαίνονται οι μάγκες.

Χάιλ-λάιτ του σημερινού παιχνιδιού ήταν το τρομερό κάρφωμα του Σιδερίδη με το ένα χέρι.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Α.

Δεκάλεπτα: 19-19, 34-30 (ημ.), 45-35, 73-59

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Ιακωβίδης 11 (1), Μωϋσίδης 2, Σιδερίδης 17 (3), Λιάπης 2, Χατζηανδρέου 11 (2), Ροΐδης 9, Καρνάβας 21, Μπουτάκογλου, Παπαγεωργίου, Τσιαντής, Γιαβρόπουλος.

Αίας Κομοτηνής: Παχιαδάκης 1, Πισμίσης 6 (1), Σαββίδης 3, Νικάκης 21 (4), Νταγιάντης 4 (1), Οικονομάκης 7 (1), Τζερεφός 8 (1), Κελεπούρης 2, Ζολώτας, Ρυακιωτάκης.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 73-59 (2-1)

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ: 51-61 (1-2)