Σάββατο 14 Μαΐου 2016

EKAΣΑΜΑΘ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ, ΤΕΛΙΚΗ ΦΑΣΗ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Με τα χίλια ζόρια...

Πανσερραϊκός - ΓΑΣ Κομοτηνή: 56-48

Επανήθλε στο δρόμο των επιτυχιών ο Πανσερραϊκός επικρατώντας του ΓΑΣ Κομοτηνή στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας. Η ομάδα του Κώστα Μάρκου δεινοπάθησε ωσότου να λυγίσει τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα οι «λιονταρίνες» προηγήθηκαν 12-5 στα μισά της πρώτης περιόδου, με τη Πελτέκη να απειλεί διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Ο ΓΑΣ όμως δεν πανικοβλήθηκε μειώνοντας σε 12-11 (2:08). Το δεκάλεπτο έληξε 15-13.

Στη δεύτερη περίοδο οι Θρακιώτισσες προσπέρασαν στο σκορ με 17-18 (6:45). Οι γηπεδούχες δεν μπορούσαν να βρουν ρυθμό, αλλά παρόλα αυτά ανέκτησαν το προβάδισμα και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 24-20.
Στη τρίτη περίοδο οι «λιονταρίνες» αύξησαν τη διαφορά στο +7 (31-24, 2:13). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 33-28.

Στη τέταρτη περίοδο οι φιλοξενούμενες «καρδιοχτύπησαν» τους Σερραίους φιλάθλους φέρνοντας τον Πανσερραϊκό σε πολύ δύσκολη θέση (39-38 στο 36').

Στο πλέον καθοριστικό χρονικό σημείο της αναμέτρησης η Τσαντά πήρε το «όπλο» της πετυχαίνοντας 8 πόντους και οι «κόκκινες» απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από τον ΓΑΣ (54-42, 1:41) εξασφαλίζοντας το πολύτιμο ροζ φύλλο.

Σχόλιο από SerresBasket: Δεν ήταν καλός σήμερα ο Πανσερραϊκός. Οι αθλήτριες του Κώστα Μάρκου παρουσιάσθηκαν ιδιαιτέρως αγχωμένες και νευρικές στο παρκέ κάνοντας σωρεία λαθών, ενώ έχασαν πάνω από 15 βολές.

Η Πελτέκη δεν είναι δυνατό να σηκώνει κάθε φορά μόνη της το βαρύ φορτίο και πάλι καλά που στο τέλος η Τσαντά έβαλε το χεράκι της για να έρθει η νίκη.

Άτυχη στάθηκε η παίκτρια του ΓΑΣ Κομοτηνή, Πετρίδου, η οποία υπέστη εξάρθρωση ώμου στις αρχές της τρίτης περιόδου. Η καλαθοσφαιρίστρια των φιλοξενούμενων διεκομίσθη με ασθενοφόρο του ΕΚΑΒ στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 15-13, 24-20 (ημ.), 33-28, 56-48

Πανσερραϊκός (Μάρκου): Καρανικόλα 4, Τσαντά 12 (2), Καδέμογλου 6, Κουζάλη 4, Πελτέκη 21 (2), Πιτσιάβα 9 (1), Γιαουράκη, Σιάκκα, Τάλιου, Αγγελάκη, Σιδερίδου.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Παπαδόπουλος): Κωφίδου 3, Πετρίδου 4, Ξενοκώστα 15, Τσακίρη 19, Κωστοπούλου 7, Δημητρακούδη, Δανιήλ, Παπαστεργίου, Νικολαΐδου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 56-48

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ: 29-49

ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 52-35