Γ' ΕΘΝΙΚΗ (1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Από την κόλαση στον παράδεισο

Αστέρας Καβάλας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 74-75

Φωτογραφικό υλικό: Χάρης Ιορδανίδης (kavalasport.blogspot.gr)

Ο Κώστας Πεχλιβάνης χάλασε τη γιορτή του Αστέρα για την επιστροφή στη Γ’ Εθνική έπειτα από 20 χρόνια. Με τρίποντο από τα 9 μέτρα στο τελευταίο δευτερόλεπτο χάρισε μια σπουδαία νίκη στην ομάδα του και μια οδυνηρή «ψυχρολουσία» στους φιλάθλους που γέμισαν το κλειστό των Ποταμουδίων. Ήταν ο παίκτης που έβαλε τη σφραγίδα του στο συναρπαστικό ματς, σημειώνοντας 36 πόντους.

Ο Αστέρας, που ξεκίνησε νευρικά, απόρροια του άγχους της πρεμιέρας, προηγήθηκε με διαφορά 17 πόντων στο 23’ (σκορ 52-35) δείχνοντας ότι μπορεί να κερδίσει έναν αντίπαλο που είχε περιορισμένες επιλογές και αδυναμία να ανταπεξέλθει στο γρήγορο παιχνίδι. Όμως, με την εμπειρία του, ο Ορφέας «ροκάνισε» τη διαφορά πριν τελειώσει το 3ο δεκάλεπτο, ισοφάρισε στο 36’51 και πήρε τη νίκη με σερί 1-9 στο τελευταίο λεπτό.

1ο δεκάλεπτο 17-14: Με τρίποντο στο 0’30 ο Πεχλιβάνης δείχνει από νωρίς τις διαθέσεις του. Ο Αστέρας δεν μπορεί να βρει ρυθμό (1-5 στο 2’40, 5-10 στο 6’) αλλά όταν τα καταφέρνει και πατάει γκάζι, ο Ορφέας που προτιμά το «σετ» παιχνίδι, δυσκολεύεται και το σκορ γίνεται 12-12 στο 7’30.

2ο δεκάλεπτο 36-31: Οι «παλιές καραβάνες» αναλαμβάνουν δράση κι ο Αστέρας παίρνει τους απαραίτητους πόντους που τον βοηθούν να έχει συνεχώς το προβάδισμα. Στο 10’45 προηγείται 22-14 και στο 13’30 πάει στο +10 (29-19). Ο Ορφέας στηρίζεται στον Πεχλιβάνη που τελειώνει το ημίχρονο με 15 πόντους και κρατάει την ομάδα του μέσα στο παιχνίδι (29-25 στο 16’, 36-31 στο 20’).

3ο δεκάλεπτο 58-56: Στα πρώτα 3 λεπτά υπάρχει μόνο Αστέρας. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Παπαζώτου και καλάθι του Μυζίου η διαφορά φτάνει στη μέγιστη τιμή της (52-35 στο 23’). Από εκείνο το σημείο άρχισε η αντίστροφη μέτρηση. Στο 28’ ο Ορφέας έχει μειώσει 56-52, με τον Πεχλιβάνη να βάζει τους 15 από τους 21 πόντους της ομάδας και το δεκάλεπτο τελειώνει με ακόμη μικρότερη διαφορά, ενός καλαθιού.

4ο δεκάλεπτο 74-75: Οι παίκτες του Ορφέα δείχνουν να ξεμένουν από δυνάμεις αλλά, όπως αποδείχθηκε, είχαν τεράστια ψυχικά αποθέματα. Έτσι, ενώ ο Αστέρας μπαίνει δυνατά (63-56 στο 31’30), οι φιλοξενούμενοι ισοφαρίζουν 66-66 στο 36’51 και θα απαντήσουν στο 7-0 των «ερυθρολεύκων» (73-66 στο 39’ από τρίποντο Χαριζάνη και δίποντα Παπαζώτου- Μυζίου), με σερί 1-9.

Καρέ- καρέ το «δράμα» του τελευταίο λεπτού: 3/3 βολές ο Πεχλιβάνης (73-69, 39’16), δίποντο ο Τσανάκας (73-71, 39’46) που πέτυχε 10 πόντους στο 4ο δεκάλεπτο, 0/2 βολές ο Παπαζώτος (39’48), 1/2 βολές ο Ιωσηφίδης (73-72, 39’50), 1/2 βολές ο Χαριζάνης (74-72, 39’53) και τρίποντο ο Πεχλιβάνης (74-75, 39’59).

Διαιτητές: Εκίζογλου - Καλέσης

Δεκάλεπτα: 17-14, 36-31, 58-56, 74-75

Αστέρας Καβάλας (Μαγιάννης): Παπαζώτος 18 (4), Μπόζης 3, Μαρκόπουλος 3, Γ. Σουλίδης 1, Αθανασιάδης 21 (3), Αργυρίου 2, Χαριζάνης 14 (1), Μυζίου 8, Ζαρωτιάδης 4.

Ορφέας Νέου Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 36 (5), Ιακωβίδης 8, Αποστόλου 6, Χατζηκυριακίδης, Χατζής 10, Τσανάκας 10 (2), Σύρπας, Χατζηανδρέου 4, Ιωσηφίδης 1, Καραμπατζιάκης.

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 74-75

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΙΩΝΙΚΟΣ ΙΩΝΙΑΣ: 101-95 (β' παρ., 89-89 α' παρ., 81-81 κ.α.)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ: 60-58 (παρ., 53-53 κ.α.)

ΝΕΑΠΟΛΗ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 63-68