Γ' ΕΘΝΙΚΗ (2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Το' χει η μοίρα του...

Ορφέας Νέου Σκοπού - Μακεδονικός: 58-67

Τι 2014, τι 2016. Όπως και πρόπερσι έτσι και φέτος ο Ορφέας ηττήθηκε τον μήνα Οκτώβριο στην έδρα του από τον Μακεδονικό και μάλιστα με την ίδια διαφορά πόντων (-9)!

Ο αγώνας πραγματοποιήθηκε στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού, με τους φιλάθλους των «ασπρόμαυρων» να απολαμβάνουν ένα συναρπαστικό παιχνίδι φεύγοντας όμως από το γήπεδο στενοχωρήμενοι (το κοινό χειροκρότησε τόσο τους νικητές, όσο και τους ηττημένους).

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο εναρκτήριο δεκάλεπτο ο Ντισλής από πλευράς Μακεδονικού ήταν αστάματητος. Ο έμπειρος καλαθοσφαιριστής έβαλε τους Θεσσαλονικείς στη θέση του οδηγού (8-17, 5:31).

Η ομάδα του Φώτη Κοκολιού ανασυντάχθηκε, αλλάζοντας τη ροή της συνάντησης (22-19, 1:15). Η περίοδος έληξε 24-27 λόγω Ντισλή (ο 39 χρονος γκαρντ σκόραρε 16 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο).

Στο 12' ο Ιακωβίδης συμπλήρωσε 4 φάουλ (δεχόμενος τεχνική ποινή). Μέχρι και το 16' Ορφέας και Μακεδονικός πήγαιναν χέρι-χέρι (33-33), με τον Χατζηανδρέου να σηκώνει το βάρος στην επίθεση.

Το συγκρότημα όμως του Δημήτρη Μύθου εκμεταλλευόμενο το μπόνους των βολών βρέθηκε στο +7 (36-43. Θετική η συνεισφορά του Χαλάτση).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ, έκλεψαν μπάλες, περιόρισαν τον Ντισλή και με τον Αποστόλου ''οn fire'' (ευστόχησε σε τρία τρίποντα) όχι μόνο ισοφάρισαν σε 47-47 (2:48), αλλά προηγήθηκαν κιόλας με 53-50.

Στις αρχές της τέταρτης περιόδου οι «ασπρόμαυροι» αύξησαν το προβάδισμά τους στο +8 (58-50, 7:27) και όλα συνηγορούσαν στο ότι θα έφταναν στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σε εκείνο το κρίσιμο χρονικό σημείο της αναμέτρησης ο Ντισλής ξαναπήρε το «όπλο» του δίνοντας ώθηση στον Μακεδονικό, την ίδια ώρα που ο Ορφέας έκανε το ένα λάθος μετά το άλλο σε άμυνα κι επίθεση (συν και μια αχρείαστη τεχνική ποινή ενώ το σκορ ήταν 58-52) αναζητώντας μάταια την αγωνιστική του ταυτότητα.

Οι αντίπαλοι έφεραν το ματς σε απόλυτη ισορροπία (58-58, 3:37). Ο Μακεδονικός ολοκλήρωσε την ανατροπή με εκπληκτικό φίνις (0-17 σερί) παίρνοντας δίκαια τη νίκη.