Κυριακή 23 Οκτωβρίου 2016

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΦΑΣΗ, Α' ΟΜΙΛΟΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Φορμαρισμένος ο Α.Ο.Σ. - Επέστρεψε στις επιτυχίες ο Πανσερραϊκός - Έπεσε μαχόμενο το Ρούπελ

Α.Ο.Σ. - Προσοτσάνη: 67-40

Μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο ζορίσθηκε ο Α.Ο.Σ. στην αναμέτρηση με τη Προσοτσάνη, η οποία διεξήχθη στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας και είχε και ένταση.

Από τη δεύτερη περίοδο κι έπειτα οι «πράσινοι» ξέφυγαν στο σκορ (32-15) απλοποιώντας σε πολύ μεγάλο βαθμό τα πράγματα γι' αυτούς.

Διαιτητές: Στεφάνου Π. - Αλευράς

Δεκάλεπτα: 15-11, 32-15 (ημ.), 47-29, 67-40

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Κυριακόπουλος 1, Χατζηστεφάνου 6, Αναστασιάδης 5, Μπουτάκογλου 15 (1), Τερζής 6 (1), Μπεντούλης 14, Τζουμαϊλής 2, Καρακώστας 4, Στόικος 2, Παπαδόπουλος 9, Κούτσας, Χορτομάρης Γ.

Πανσερραϊκός - Δοξάτο Δράμας: 95-48

Δεύτερη συνεχόμενη εντός έδρας νίκη σημείωσε ο Πανσερραϊκός, ο οποίος «σκόρπισε» το Δοξάτο.

Οι γηπεδούχοι έκαναν ό,τι ήθελαν στο παρκέ (51-25 ημίχρονο) προσθέτοντας στη συλλογή τους το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Απολλων Δράμας: 68-74

Γενναία προσπάθεια κατέβαλε το Ρούπελ στο σπουδαίο παιχνίδι με τον Απόλλων Δράμας χάνοντας στα σημεία.

Οι Σιδηροκαστρινοί ήταν άστοχοι στην επίθεση και βρέθηκαν δύο φορές σε πολύ δύσκολη θέση (-9 στο τρίτο δεκάλεπτο και -11 στη τέταρτη περίοδο).

Οι «μπλε» όμως επιστράτευσαν όλα τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα που τους είχαν απομείνει ισοφαρίζοντας σε 59-59 στο 37'.

Η πλάστιγγα έγειρε τελικά υπέρ των φιλοξενούμενων, οι οποίοι «σκότωσαν» το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη από τη περιφέρεια.

Αρκετός κόσμος έδωσε το «παρών» στο ντέρμπι.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 16-19, 27-33 (ημ.), 46-55, 68-74

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Σκαλιστής 17(1),Ζωηρός 3(1),Ντούντος 2,Δαλαγκόζης 11(2),Τοπολίγκας 2, Μάντζιος 6(2),Βεντούζης,Δαμιανάκος 4,Παπαδόπουλος 3,Παρίσης 4,Καρνάβας 15.

Απόλλων Δράμας (Θεοδωρίδης): Θεοδωρίδης Α. 3(1),Μασάδης 6(1),Ντιμπ,Κιοσσές 18(3), Αμπελακιώτης 8(1),Χριστοφορίδης 2,Τοσουνίδης 8,Μπογασιάνος 19(1),Χρυσαφούδης 10.

* Οι πόντοι της συνάντησης είναι από το: sport-sidirokastro.blogspot.gr