Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσπασε» τα καλάθια και έχασε

Ασπίς 2001 Ξάνθης - Α.Ο.Σ.: 36-32

Σε ένα παιχνίδι που δεν διεκδικεί δάφνες ποιότητας ο Α.Ο.Σ. ηττήθηκε στη Ξάνθη από την Ασπίδα παραμένοντας δίχως νίκη στο πρωτάθλημα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο αμφότερες οι ομάδες ήταν νευρικές και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 8-8. Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι γηπεδούχες κατόρθωσαν να ξεφύγουν στο σκορ με 24-14.

Στη τρίτη περίοδο το «τριφύλλι» έκανε το ''come-back''. Το συγκρότημα του Κώστα Δώδου παίζοντας δυνατή άμυνα μείωσε σε 26-24.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «πράσινες» πλησίασαν τις Θρακιώτισσες στον πόντο (31-30) και είχαν την ευκαιρία δύο φορές να προηγηθούν, αλλά ήταν άστοχες (ο Α.Ο.Σ. δεν ευστόχησε ούτε μία φορά από τη περιφέρεια) δίνοντας έτσι την ευκαιρία στην Ασπίδα να πάρει τελικά το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Θετική ήταν η επανεμφάνιση της Μαρίνας Μπακιρτζίδου.

Δεκάλεπτα: 8-8, 24-14 (ημ.), 26-24, 36-32

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Μαραγκού 4, Νασιάκου 5, Μπακιρτζίδου Μ. 11, Τόγα 8, Λαδοπούλου Κ. 2, Μπακιρτζίδου Κ. 2, Τζιαμπάζη.

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - Α.Ο.Σ.: 36-32

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ: 58-40

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ: 56-64

ΗΡΑΚΛΗΣ - ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ: 80-46

ΠΥΛΑΙΑ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 54-39

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ - ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΒΟΛΟΥ: 33-56