ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έβγαλε «νοκ-άουτ» τους Τιτάνες ο Πανσερραϊκός - Πήρε το ντέρμπι με αντεπίθεση το Ρούπελ -  Παραδόθηκε στον Απόλλωνα η Ηράκλεια

Πανσερραϊκός - Τιτάνες Δράμας: 70-51

Φορμαρισμένος είναι ο Πανσερραϊκός, ο οποίος υπέταξε σήμερα τους Τιτάνες Δράμας στην αναμέτρηση που έλαβε χώρα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι φιλοξενούμενοι θέλησαν να μπουν από νωρίς στη θέση του οδηγού αποκτώντας πλεονέκτημα 6 πόντων (2-8 στο 2'). Τα «λιοντάρια» αντέδρασαν και προσπέρασαν στο σκορ με 10-9 (6:11). Οι Τιτάνες εκ νέου προηγήθηκαν με 14-17 (2:32) και η εναρκτήρια περίοδος έληξε 17-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη επιχείρησε να εξασφαλίσει τον έλεγχο του αγώνα (27-24 στο 13', 30-28 στο 17'), αλλά οι Δραμινοί πότε με διεισδύσεις και πότε με εύστοχες προσπάθειες μέσα από το «ζωγραφιστό» αντιστέκονταν σθεναρά (30-33, 1:31). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με τον Πανσερραϊκό να διατηρεί βραχεία κεφαλή έναντι των αντιπάλων του (34-33).

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» ανέβασαν την απόδοσή τους. Οι γηπεδούχοι βελτίωσαν την αμυντική τους λειτουργία εξουδετερώνοντας τα ατού των Τιτάνων, ενώ στην επίθεση τα «λιοντάρια» είχαν σωστές επιλογές. Ο Πανσερραϊκός σταδιακά «έχτιζε» μια διαφορά (39-35, 47-39, 55-39) και με επιμέρους σκορ 24-7 η περίοδος έκλεισε με 58-40.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι «πέταξαν» λευκή πετσέτα στο παρκέ (67-46, 3:21) και οι «κόκκινοι» έφτασαν εύκολα στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός ήταν το απόλυτο αφεντικό στον αγωνιστικό χώρο υποχρεώνοντας τους Τιτάνες να παραδοθούν.

Ξακουστός, Γιαβρόπουλος και Πλατνάρης έδωσαν το «παρών» στη συνάντηση (οι 3 καλαθοσφαιριστές το προηγούμενο χρονικό διάστημα ήταν τραυματίες).

Ο Πλατνάρης έχει σωματικά προσόντα, αλλά πρέπει να μάθει ν' ακούει τον προπονητή του και να πάψει να είναι «σοφτ» σε άμυνα κι επίθεση.

Διαιτητές: Τσακιρίδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 17-19, 34-33 (ημ.), 58-40, 70-51

Πανσερραϊκός (Ρούλης): Ξακουστός 18 (3), Τσιαντής 7, Σιδερίδης 24 (4), Φραγκούλης 8, Γιαβρόπουλος 7, Ρούλης Χ. 6, Πλατνάρης, Χρυσοστομίδης, Αμβροσίου, Τσιάγγας, Βασιλειάδης.

Τιτάνες (Γρηγοριάδης): Μελισσαρίδης 2, Μουζίκας 6 (2), Γεδίκης 7, Καρατσομπάνης 18, Παπάς 1, Ταχιρίδης 5, Κουτσίδης 1, Γουδούτσης 11, Καραγιαννίδης, Γρηγοριάδης.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Α.Ο.Σ.: 73-69

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν το παιχνίδι μεταξύ του Ρούπελ και του Α.Ο.Σ. Οι δύο ομάδες πάλεψαν σκληρά μέχρι τέλους για τη κατάκτηση της νίκης, με τους γηπεδούχους να αξιοποιούν τον παράγοντα έδρα και να κερδίζουν δίκαια τους φιλοξενούμενους.

Στη πρώτη περίοδο «μπλε» και «πράσινοι» ήταν κοντά στο σκορ. Το δεκάλεπτο έληξε ισόπαλο 23-23.

Στη δεύτερη περίοδο το «τριφύλλι» κυριάρχησε σε άμυνα κι επίθεση εξασφαλίζοντας προβάδισμα 11 πόντων (32-43).
Στο τρίτο δεκάλεπτο το Ρούπελ αντεπιτέθηκε και έφερε τα πάνω-κάτω. Η περίοδος έκλεισε με 52-50.

Στη τέταρτη περίοδο το ματς πήγαινε πόντο-πόντο. Το συγκρότημα του Σπύρου Ιωαννίδη στα τελευταία κρίσιμα λεπτά της αναμέτρησης επιδεικνύοντας μεγαλύτερη ψυχραιμία και αποφασιστικότητα κατόρθωσε να πετύχει τον στόχο του.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Οικονόμου

Δεκάλεπτα: 23-23, 32-43 (ημ.), 52-50, 73-69

Ρούπελ (Ιωαννίδης): Γιάκουνιουκ 4, Ντούντος 1, Δαλαγκόζης 9 (1), Τοπολίγκας 8 (1), Μάντζιος 2, Στάσας 4, Δαμιανάκος 21 (1), Παπαδόπουλος 2, Παρίσης 1, Καρνάβας 21, Βεντούζης.

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Χατζηστεφάνου 15 (1), Αναστασιάδης 6, Μπεντούλης 1, Τερζής 8, Χορτομάρης Σ. 8 (2), Μπουτάκογλου 24 (2), Ιωαννίδης Δ. 4, Χορτομάρης Γ. 3 (1), Κούτσας, Στόικος, Ιωαννίδης Κ.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ 6*

* ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΚΑΙ ΔΟΞΑΤΟ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (26/11/2016): Α.Ο.Σ. - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ, ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ, ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ.