Κυριακή 20 Νοεμβρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (6η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τέλος το σερί στη Κομοτηνή

Α.Ε. Κομοτηνής - Ορφέας Ν. Σκοπού: 69-62

Δεύτερη διαδοχική ήττα υπέστη ο Ορφέας. Οι «ασπρόμαυροι» έχασαν στη Κομοτηνή από την Α.Ε.Κ., η οποία έβαλε τέλος στο νικηφόρο εκτός έδρα σερί της ομάδας του Φώτη Κοκολιού.

Η κακή μέρα απ' το πρωί φαίνεται και στα πρώτα λεπτά του παιχνιδιού οι Σερραίοι βρέθηκαν στο -7 (9-2). Οι γηπεδούχοι είχαν το πάνω χέρι στην αναμέτρηση (16-9 στο 7') και το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 21-11.

Στο 14' ο Ορφέας μείωσε σε 24-19, αλλά οι Θρακιώτες «πάτησαν» και πάλι το γκάζι (29-21, 3:00) πηγαίνοντας στα αποδυτήρια με αβαντάζ 12 πόντων (36-24).

Στο 25' η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +18 για την Α.Ε.Κ. (46-28). Οι φιλοξενούμενοι παρά την εις βάρος τους διαμορφωθείσα κατάσταση δεν τα παράτησαν, γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη και η τρίτη περίοδος έκλεισε με 52-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Ορφέας έβγαλε αιφνιδιασμούς, πέτυχε γκολ-φάουλ, με τον Πεχλιβάνη να είναι ασταμάτητος και στο 36' το σκορ έγινε 54-51 (σημαντική η συνεισφορά του Σύρπα στον αμυντικό τομέα).

1:40 πριν το φινάλε του ματς οι Κομοτηναίοι ήταν μπροστά με 61-53, με τους «ασπρόμαυρους» να πλησιάζουν σε 65-60, αλλά τελικά η πλάστιγγα έγειρε υπέρ των Θρακιωτών.

- Στην εξέλιξη της συνάντησης τραυματίσθηκε ο Καβαργύρης (διάστρεμμα).

Δεκάλεπτα: 21-11, 36-24, 52-43, 69-62

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 35 (6), Ιακωβίδης 5, Χατζής 8 (2), Καβαργύρης 4, Χατζηανδρέου 5, Τσανάκας 5 (1), Σύρπας, Ιωσηφίδης, Γουλιανός, Χατζηκυριακίδης, Καραμπατζιάκης.

Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 69-62

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 65-66

ΙΚΑΡΟΙ - ΝΕΑΠΟΛΗ: 79-55

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 50-70

ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 87-62

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ: 96-52