Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2016

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κέρδισε σε ματς - «ροντέο»

Ορφέας Ν. Σκοπού - Μαντουλίδης: 74-70

«Του βγήκε η γλώσσα» του Ορφέα στον σημερινό εντός έδρας αγώνα με τον Μαντουλίδη. Οι «ασπρόμαυροι» ζορίσθηκαν αρκετά για να λυγίσουν τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων, αλλά τέλος καλό όλα καλά για την ομάδα του Φώτη Κοκολιού.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους. Το νεανικό συγκρότημα του Σάββα Ντολόπουλου προηγήθηκε με 3-8 (7:43) γεγονός που ανάγκασε τον Φώτη Κοκολιό να καλέσει εσπευσμένα τάιμ-άουτ.

Ο Ορφέας ανασυντάχθηκε πετυχαίνοντας 13-2 σερί (16-10 στο 5'). Το δεκάλεπτο έληξε 19-14.

Μέχρι τα μισά της δεύτερης περιόδου οι γηπεδούχοι τα πήγαιναν περίφημα στο παρκέ (34-22). Από εκείνο όμως το χρονικό σημείο κι έπειτα οι Σερραίοι έπεσαν στη παγίδα του Μαντουλίδη, ο οποίος κατόρθωσε να αλλάξει το ρυθμό του παιχνιδιού επιβάλλοντας το γρήγορο τέμπο και σε συνδυασμό με το ατελείωτο ασφυκτικό πρέσιγκ οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι (36-34, 2:10). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 40-36.

Στη τρίτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» εκ νέου ανέβασαν τη διαφορά πάνω από τους 10 πόντους (52-39, 4:58), αλλά οι αντίπαλοί τους δεν τα παράτησαν και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-53.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι μετέτρεψαν το 60-57 σε 69-57 (4:30) και οι φίλαθλοι του Ορφέα πίστεψαν ότι η αναμέτρηση είχε κριθεί. Τουναντίον όμως οι Θεσσαλονικείς αντεπιτέθηκαν «αγχώνοντας» τους «ασπρόμαυρους».

Στο 39' ο φωτεινός ηλεκτρονικός πίνακας έδειχνε 72-69. Μία βολή του Καβαργύρη και αντιστοίχως μία βολή του Ιωσηφίδη διαμόρφωσαν το 74-69. 15 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε της συνάντησης ο Γιαννακός κέρδισε φάουλ σε προσπάθεια για τρίποντο. Ο καλαθοσφαιριστής του Μαντουλίδη είχε 1/3 από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (74-70), αλλά η μπάλα κατέληξε και πάλι στα χέρια των φιλοξενούμενων, οι οποίοι αστόχησαν σε διαδοχικά σουτ από τη περιφέρεια και ο αγώνας τελείωσε με νικητή τον Ορφέα.

Σχόλιο από SerresBasket: «Ροντέο» έγινε το ματς απόψε στον Νέο Σκοπό. Σε δύο διαφορετικές στιγμές του αγώνα οι διαιτητές χρέωσαν με τεχνικές ποινές 4 παίκτες (2+2) για αψιμαχία, ενώ τεχνικές ποινές δόθηκαν και στους πάγκους.

Οι φιλοξενούμενοι έπαιξαν σκληρά, ενώ ο Θώμος ήταν εριστικός στο παρκέ.

Μετά την ολοκλήρωση της συνάντησης οι άνθρωποι του Ορφέα ήταν στενοχωρημένοι εξαιτίας του τραυματισμού του Χατζηανδρέου. Ο υψηλόσωμος καλαθοσφαιριστής των «ασπρόμαυρων» χτύπησε στο αριστερό πόδι (στο 33') και αποχώρησε υποβασταζόμενος από τον αγωνιστικό χώρο. Η πρώτη διάγνωση κάνει λόγο για διάστρεμμα και είναι πολύ πιθανό το ενδεχόμενο ο Ορφέας να αντιμετωπίσει τους Ικάρους την επόμενη Κυριακή δίχως τους Ιακωβίδη και Χατζηανδρέου στη σύνθεσή του.

Έστω και δύσκολα το ροζ φύλλο κατέληξε στους «ασπρόμαυρους». Η ψυχραιμία όμως και οι διαφορές δεν πρέπει να χάνονται.

Οι πιτσιρικάδες του Μαντουλίδη έτρεχαν επί 40 λεπτά, πιέζοντας διαρκώς τους αθλητές του Ορφέα.

Στο 7' χτύπησε στο δεξί πόδι ο Μπέλλος του Μαντουλίδη (υπέστη διάστρεμμα).

Και man-to-man και ζώνη εφήρμοσε ο Φώτης Κοκολιός , αλλά ο Μαντουλίδης «πούλησε» πολύ ακριβά το «τομάρι» του.

Κορυφαίος από πλευράς νικητών ήταν ο Πεχλιβάνης.

Διαιτητές: Ντούρας - Ζαχαριάδης

Δεκάλεπτα: 19-14, 40-36 (ημ.), 56-53, 74-70

Ορφέας Ν. Σκοπού (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 25 (3), Χατζηκυριακίδης 6, Χατζής 9 (1), Αποστόλου 6 (2), Τσανάκας 5 (1), Καβαργύρης 7, Χατζηανδρέου 12, Ιωσηφίδης 4 (1), Σύρπας, Καραμπατζιάκης, Κουτσιαντζής.

Μαντουλίδης (Ντολόπουλος): Γκύζης 6, Ρομπότης 8, Τάκης 4, Μπέλλος 2, Γκαντίδης 8, Γιαννακός 5, Ρεφατλάρι 6 (2), Γκαβέζος 7 (1), Κουτουξίδης 10 (1), Τσιριλάκης 8, Θώμος 6.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 74-70

ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 68-85

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΠΑΝΑΘΛΗΤΙΚΟΣ/ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΚΟ: 53-73

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΝΕΑΠΟΛΗ: 82-58