Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Σπαθάτη» νίκη

Ορφέας Ν. Σκοπού - Ιωνικός Ιωνίας: 81-72

Όντας ανώτερος του Ιωνικού Ιωνίας ο Ορφέας εξασφάλισε τους δύο βαθμούς της νίκης αξιοποιώντας τον παράγοντα έδρα.

Όσο αφορά την εικόνα του παιχνιδιού στην εναρκτήρια περίοδο Χατζής και Καβαργύρης σήκωσαν το βάρος στην επίθεση προσφέροντας αβαντάζ 5 πόντων στην ομάδα τους (12-7, 4:31). Τα πράγματα φάνηκαν να μπαίνουν στο σωστό δρόμο για τους γηπεδούχους όταν ο Πεχλιβάνης με τρίποντο διαμόρφωσε το 17-9 (2:46). Οι φιλοξενούμενοι όμως κατάφεραν να μειώσουν σε 21-18.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Ορφέας «βραχυκύκλωσε». Ο Παπαδόπουλος ήταν φόβητρο στην άμυνα του Ιωνικού, με τον Καβαργύρη να μάχεται θαρραλέα, αλλά οι Θεσσαλονικείς μπήκαν στη θέση του οδηγού (25-29, 6:15).

Ευτυχώς ο Πεχλιβάνης άρπαξε το όπλο του «πυροβολώντας» διαρκώς το αντίπαλο καλάθι. Οι «ασπρόμαυροι» πέτυχαν 10-0 σερί (35-29, 4:41), ενώ το επιμέρους σκορ από το 14' έως το 20' ήταν 24-6 (49-35), με τους Σερραίους να βγάζουν τρομερή ενέργεια στον αγωνιστικό χώρο.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Φώτης Κοκολιός είδε τους Χατζηανδρέου και Καβαργύρη να χρεώνονται με το 4ο φάουλ αμφότεροι. Παρά όμως τα προβλήματα με τους ψηλούς και τη ξεκούραση του Πεχλιβάνη στον πάγκο για αρκετό διάστημα ο Ορφέας έδειξε ωριμότητα και διαχειρίσθηκε σωστά την υπέρ του διαμορφωθείσα κατάσταση (58-40, 5:05). Η περίοδος έληξε 63-47.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» κρατούσαν απόσταση ασφαλείας από τον Ιωνικό (72-57, 3:40). Οι φιλοξενούμενοι άσκησαν πίεση στον Ορφέα ρίχνοντας τη διαφορά κάτω από τους 10 πόντους (78-70, 40''), αλλά η πλάστιγγα είχε γείρει υπέρ των γηπεδούχων.

Σχόλιο από SerresBasket: Πέρα για πέρα δίκαιη η νίκη των «ασπρόμαυρων».

19 πόντους στο πρώτο ημίχρονο σκόραρε ο Πεχλιβάνης, εκ των οποίων τους 16 τους έβαλε στη δεύτερη περίοδο.

4 λεπτά αγωνίσθηκε ο Χαβαλές. Αρκετό χρόνο συμμετοχής πήρε ο Σύρπας. Και οι δύο νεαροί καλαθοσφαιριστές ήταν θετικοί.