Κυριακή 12 Φεβρουαρίου 2017

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (15η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τρίτωσε το καλό

Α.Ο.Σ. - ΠΑΣ Γιάννινα: 57-50

Απ' το καλό στο καλύτερο πάει ο Α.Ο.Σ., ο οποίος σε ακόμη ένα ματς «φωτιά» έδειξε χαρακτήρα κερδίζοντας πανάξια τον ΠΑΣ Γιάννινα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων. Οι «πράσινες» μετράνε τρεις συνεχόμενες επιτυχίες στο πρωτάθλημα και μπορούν να ατενίζουν το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο το «τριφύλλι» ήταν καταπληκτικό. Μετά το αρχικό 2-2 το σύνολο του Κώστα Δώδου σημείωσε 12 αναπάντητους πόντους (14-2, 2:28) παίρνοντας άριστα στον αμυντικό τομέα. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-4.
Μέχρι το 16' οι γηπεδούχες ήλεγχαν το ρυθμό του παιχνιδιού (22-9). Στα τελευταία όμως λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Α.Ο.Σ. έχασε τη συγκέντρωσή του στο παρκέ και οι φιλοξενούμενες με πρωτεργάτρια τη Σαρηγιαννίδου μείωσαν σε 22-18 (30''). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 25-18 χάρη σε γκολ-φάουλ της Τζιαμπάζη.
Στην επόμενη περίοδο η Μεντεσίδου απειλούσε διαρκώς το καλάθι του «τριφυλλιού» (29-26, 6:34). Μαραγκού και Μπακιρτζίδου Μαρίνα φορτώθηκαν με 3 φάουλ, αλλά η Κατερίνα Λαδοπούλου ανέλαβε δράση στην επίθεση «πληγώνοντας» την παλιά της ομάδα (36-28, 3:41). Το δεκάλεπτο έληξε 39-32 με τη Μαραγκού να ευστοχεί έξω από τη γραμμή των 6.75.

Στη τέταρτη περίοδο ο ΠΑΣ Γιάννινα προσπάθησε να αγχώσει τις Σερραίες (39-36). Οι «πράσινες» όμως «πάτησαν» γκάζι και η διαφορά «εκτοξεύθηκε» στο +15 (55-40, 3:00), με τον Α.Ο.Σ. να φτάνει στο νικηφόρο αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Έτσι μέχρι τέλους πρέπει να συνεχίσει ο Α.Ο.Σ.

Η εναρκτήρια περίοδος ήταν φανταστική για τις «πράσινες».

Είχε κάποιες μεταπτώσεις στην απόδοσή του το «τριφύλλι», αλλά στο τέλος έδειξε ότι ήθελε περισσότερο το ροζ φύλλο και το πήρε πανάξια.

Καλοί οι διαιτητές Κολοκυθάς - Γιαννούλης.

Δεκάλεπτα: 14-4, 25-18 (ημ.), 39-32, 57-50

Α.Ο.Σ. (Δώδος): Μαραγκού 12 (2), Μπακιρτζίδου Κ. 2, Τόγα 6, Μπακιρτζίδου Μ. 18, Τζιαμπάζη 10 (1), Νασιάκου 2, Λαδοπούλου Κ. 7, Στεφανίδου, Χατζηπαύλου.

ΠΑΣ Γιάννινα (Σιαμέτης): Σαρηγιαννίδου 14 (2), Γιωτίτσα 3. 2, Μεντεσίδου 20, Κατσίδου 3 (1), Βαλέκα 9, Μπουκουβάλα 2, Γιωτίτσα Δ., Σταματέλλου.

Α.Ο.Σ. - ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ: 57-50

ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ - ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ: 54-63

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 58-55

ΑΝΑΓΕΝΝΗΣΗ Ν. ΡΥΣΙΟΥ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 47-62