Κυριακή 12 Μαρτίου 2017

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (18η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Συγκλονιστική νίκη!

Α.Ο.Σ. - Πιερικός/Αρχέλαος Κατερίνης: 54-52

«Έσπασαν» καρδιές σήμερα στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων στην αναμέτρηση του Α.Ο.Σ. με τον Πιερικό/Αρχέλαο Κατερίνης. Οι «πράσινες» κατόρθωσαν στη λήξη του αγώνα να λυγίσουν τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων και συνεχίζουν να ελπίζουν για τη παραμονή στη κατηγορία.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στη πρώτη περίοδο το «τριφύλλι» προηγήθηκε 8-6 (5:24). Ο Πιερικός ανέβασε την απόδοσή του μπαίνοντας στη θέση του οδηγού (10-15, 1:30). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 12-15.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Α.Ο.Σ. μετέτρεψε το 16-21 (στο 12') σε 32-27 (2:50). Οι γηπεδούχες παίζοντας μυαλωμένα στην επίθεση εξασφάλισαν προβάδισμα 7 πόντων στο τέλος της περιόδου (36-29).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενες αντεπιτέθηκαν και προσπέρασαν στο σκορ (37-38, 4:07) εκμεταλλευόμενες τα λάθη των αθλητριών του Κώστα Δώδου. Εν συνεχεία οι «πράσινες» πέτυχαν 5-0 σερί (42-38, 3:10) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 44-43.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η «μάχη» άναψε για τα καλά (50-47 στο 35', 52-48 στο 37'). Ο Πιερικός με τυχερό τρίποντο της Ζουγκουρίδου πλησίασε στον πόντο (52-51, 50''), ενώ το συγκρότημα της Τασούλας Τσιρογιάννη λίγο αργότερα ισοφάρισε σε 52-52 (24'') με μία εύστοχη βολή της Φλώρου.

Στη τελευταία επίθεση της συνάντησης η Μαραγκού έκανε τη διείσδυση δίνοντας καταπληκτική ασίστ στη Μπακιρτζίδου, η οποία έδειξε τη κλάση της σημειώνοντας δίποντο (54-52) κερδίζοντας και το φάουλ. Στα εναπομείναντα 8 δέκατα η σέντερ του Α.Ο.Σ. αστόχησε από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας», οι αντίπαλες δεν πρόλαβαν να κάνουν κάτι και το «τριφύλλι» πανηγύρισε τη σπουδαία νίκη.

Σχόλιο από SerresBasket: Αγωνία, καρδιοχτύπι, αλλά έστω κι έτσι οι «πράσινες» κατέκτησαν το ροζ φύλλο αγώνος και επιτέλους ξεκόλλησαν από τον πάτο του βαθμολογικού πίνακα.

Από το 12' έως το 20' ο Α.Ο.Σ. έπαιξε πολύ καλό μπάσκετ.

Στη τελευταία περίοδο οι Σερραίες επηρεάσθηκαν αρνητικά από τη κούραση και το άγχος και λίγο έλειψε να γίνει η ζημιά, αλλά στη καθοριστική φάση της αναμέτρησης το «τριφύλλι» «φώναξε παρών» και πήρε το ματς.