Κυριακή 12 Μαρτίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (20η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Λύγισε στο τέλος

Ορφέας Ν. Σκοπού - Α.Ε. Κομοτηνής: 59-68

Εντός έδρας ήττα υπέστη ο Ορφέας από την Αθλητική Ένωση Κομοτηνής. Παρά τις απουσίες παικτών (Χατζηκυριακίδης, Αποστόλου, Καβαργύρης, Καραμπατζιάκης) οι «ασπρόμαυροι» κοντράρανε για μεγάλο χρονικό διάστημα τους φιλόδοξους Θρακιώτες, αλλά στο τέλος δεν άντεξαν και υπέκυψαν στους φιλοξενούμενους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο η Α.Ε. Κομοτηνής αιφνιδίασε τους γηπεδούχους (2-10, στο 3'). Το σύνολο του Φώτη Κοκολιού μείωσε προσωρινά σε 9-11 (5:53), αλλά οι αντίπαλοι ήλεγχαν το ρυθμό του αγώνα και η περίοδος έληξε 11-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η διαφορά έφτασε και στο +13 για τους Θρακιώτες (15-28, 7:40). Σε εκείνο το χρονικό σημείο ο Ορφέας «αφυπνίσθηκε», έβγαλε περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και επέστρεψε στο παιχνίδι (27-30, 2:08). Κάποιες κακές επιλογές από πλευράς Σερραίων έδωσαν την ευκαιρία στους φιλοξενούμενους να «ανασάνουν» (27-35) στο κλείσιμο της περιόδου.

Στο πρώτο μισό της τρίτης περιόδου οι «ασπρόμαυροι» αντιμετώπισαν πολλά προβλήματα (31-41). Από το 15' όμως κι ύστερα οι Σερραίοι βελτίωσαν την εικόνα τους στο παρκέ πλησιάζοντας στο καλάθι (43-45, 1:20). Το δεκάλεπτο τελείωσε 43-49.

Στη τέταρτη περίοδο ο Ορφέας φάνηκε να' χει διάθεση για κάνει την ανατροπή στο σκορ (47-50, 8:41). Δυστυχώς για τους γηπεδούχους οι Κομοτηναίοι πέτυχαν 0-9 σερί (47-59 στο 35') «κλειδώνοντας» το σημαντικό διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: Άξιζε τη νίκη η Α.Ε. Κομοτηνής και τη πήρε.

Αρκετά φτηνά λάθη έκαναν οι «ασπρόμαυροι».

1:20 πριν το φινάλε της τρίτης περιόδου ο Ιακωβίδης χτύπησε στον αριστερό αστράγαλο και αποχώρησε από το παιχνίδι.

Σπουδαία εμφάνιση έκανε ο Χατζηανδρέου.

Ο Λεχούδης «καθάρισε» τον Ορφέα στο τελευταίο δεκάλεπτο.

Στο τέλος της τρίτης περιόδου οι διαιτητές απέβαλαν τον βοηθό προπονητή των γηπεδούχων, Χρήστο Γκαβανόζη για διαμαρτυρία.

Οι ρέφερι με τα σφυρίγματά τους εξόργισαν τους φιλάθλους των «ασπρόμαυρων».

Διαιτητές: Φουτζήλας - Λουλουδιάδης

Δεκάλεπτα: 11-21, 27-35 (ημ.), 43-49, 59-68

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 15 (2), Ιακωβίδης 4, Χατζής 9 (1), Τσανάκας 4, Σύρπας 2, Χατζηανδρέου 25, Ιωσηφίδης, Κουτσιαντζής, Καρακάσης, Χαβαλές.

Α.Ε. Κομοτηνής (Κοκκινόπουλος): Σταματέλος 8 (2), Χονδρόπουλος 14 (2), Βάκρινος 2, Λεχούδης 19, Κουτσοβασίλης 5 (1), Καραμπέκης 10, Βαρβαρίδης 2, Παλάκης 6 (1), Λεφής 2, Σαρημπαλίδης, Μπορμπίδης, Πολυχρονιάδης.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 59-68

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 75-82

ΝΕΑΠΟΛΗ - ΙΚΑΡΟΙ: 57-80

ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ - ΖΕΦΥΡΟΣ: 43-57