Κυριακή 2 Απριλίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (21η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έχασε στον διαγωνισμό τριπόντων!

Ορφέας Ν. Σκοπού - Χαλκηδόνα: 77-86

29 εύστοχα τρίποντα σημειώθηκαν σήμερα στο παιχνίδι του Ορφέα Νέου Σκοπού με τη Χαλκηδόνα (15 πέτυχαν οι φιλοξενούμενοι έναντι 14 των γηπεδούχων), με τον Κώστα Πεχλιβάνη να κάνει εξωπραγματική εμφάνιση σκοράροντας 43 (!) πόντους με 11 (!!!!!!!!!!!) τρίποντα (ρεκόρ για τον 38 χρονο σμολ-φόργουορντ αποτελούν τα 11 εύστοχα σουτ από τη περιφέρεια). Ο Ορφέας όμως παρά τον επιθετικό οίστρο του ηγέτη του υπέκυψε στη δυνατή Χαλκηδόνα.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς πραγματοποίησαν εκρηκτικό ξεκίνημα με πρωτεργάτη τον Μαραπίδη (2-9, 7:10). Η Χαλκηδόνα ήλεγχε το ρυθμό του παιχνιδιού (11-19, στο 8') και η περίοδος έληξε με νταμπλ-σκορ (12-24).

6:35 πριν το τέλος της δεύτερης περιόδου υπήρξε εκ νέου ντάμπλ-σκορ στον αγώνα (16-32). Οι «ασπρόμαυροι» με πρωταγωνιστή τον Πεχλιβάνη «αφυπνίσθηκαν» μειώνοντας σε 28-35 (στο 16'). Ο Τουλούμης όμως «πλήγωσε» τον Ορφέα από τη περιφέρεια (31-43 στο 18') και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-45.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η Χαλκηδόνα διατηρούσε διαρκώς απόσταση ασφαλείας από τους Σερραίους (41-56, 6:16). Η περίοδος έκλεισε με 55-68.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι αντεπιτέθηκαν. Ο Πεχλιβάνης «βομβάρδιζε» το αντίπαλο καλάθι έξω από τη γραμμή των 6.75 και στο 32' ο Ορφεάς πλησίασε στους 6 πόντους (64-70). Ο Μαραπίδης έβγαλε την ομάδα του από τη δύσκολη θέση (67-80, 3:35), με τον Πεχλιβάνη να κάνει τα πάντα όλα για να γυρίσει το ματς (77-84, 1:18), αλλά παρά την υπερπροσπάθεια οι αντίπαλοι έκαναν το διπλό στο κλειστό γυμναστήριο του Νέου Σκοπού.

Σχόλιο από SerresBasket: Κυρίες, κύριοι και μικρά παιδιά απολαύστε όσο προλαβαίνετε ακόμη τον Κώστα Πεχλιβάνη εν δράση. Όταν ένας αθλητής 38 ετών παίζει σαν τρελαμένος έφηβος αυτό δείχνει από μόνο του πόσο πολύ αγαπάει το άθλημα.

Πατέρας έγινε πριν από 10 μέρες ο καλαθοσφαιριστής του Ορφέα, Δημήτρης Τσανάκας. Η σύζυγος του παίκτη των «ασπρόμαυρων» έφερε στον κόσμο ένα υγιέστατο αγοράκι. Μετά το τέλος της αποψινής αναμέτρησης ο Σερραίος γκαρντ κέρασε γλυκά για το ευτυχές γεγονός. Να σας ζήσει!

Καλοδουλεμένη ομάδα η Χαλκηδόνα. Κέρδισε δίκαια τον Ορφέα.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι διαιτητές τα μπέρδεψαν τα πράγματα. Καθαρή τάπα του Τσανάκα στον Μπατάκο δόθηκε φάουλ (5ο για τον παίκτη των γηπεδούχων) και τεχνική ποινή για διαμαρτυρία.

«Σείσθηκε» το γήπεδο όταν σκόραρε ο Δρουμαλιάς.

Διαιτητές: Μελανίδης - Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 12-24, 33-45 (ημ.), 55-68, 77-86

Ορφέας (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 43 (11), Δρουμαλιάς 2, Αξιαρλής 1, Τσανάκας 6 (2), Σύρπας 5 (1), Χατζηανδρέου 10, Ιωσηφίδης 4, Χατζής 4, Χαβαλές 2, Κουτσιαντζής, Καντζουρίδης, Καρακάσης.

Χαλκηδόνα (Οκλαλιώτης): Τουλούμης 17 (5), Μαρκίδης 3, Μαραπίδης 20 (6), Λαΐδης 5 (1), Μπατάκος 10, Σεφερίδης 5, Μακαλέκας 8 (2), Κοτζαγιάννης 8, Χαρτόπουλος 10 (1), Σιδηρόπουλος, Παπαδόπουλος.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 77-86

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 70-78

ΝΕΑ ΜΟΥΔΑΝΙΑ - ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ: 57-54

ΖΕΦΥΡΟΣ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 67-74