Σάββατο 6 Μαΐου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦΣ / 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Τον Α.Ο.Σ. θα τον σέβεσθε! - Κατάθεση ψυχής από το Ρούπελ!

Α.Ο.Σ. - Δημοκρίτειο Κομοτηνής: 52-46

Σε τρίτο παιχνίδι θα λύσουν τις διαφορές τους Α.Ο.Σ. και Δημοκρίτειο μετά τη νίκη που σημείωσε σήμερα το «τριφύλλι» επί των Θρακιωτών.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στο πρώτο δεκάλεπτο τόσο οι γηπεδούχοι, όσο και οι φιλοξενούμενοι προσπαθούσαν να επιβάλουν το ρυθμό τους στον αγωνιστικό χώρο (6-5 στο 5', 12-9 στο 8'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 14-11.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «πράσινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο παρκέ και βρέθηκαν στο +9 (20-11, 6:43). Η περίοδος έληξε 26-20.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Χάρη Σιουσιουλούδη εξακολουθούσε να βρίσκεται στη θέση του οδηγού (32-26, 3:10). Η περίοδος έκλεισε με 33-30.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το Δημοκρίτειο πετυχαίνοντας 7 αναπάντητους πόντους έκανε την ανατροπή (33-37, 8:22). Όταν όμως τα πράγματα ζόρισαν ο Α.Ο.Σ. δεν πανικοβλήθηκε και ο Χατζηστεφάνου με τρίποντες «βόμβες» αποκατέστησε τη τάξη στο γήπεδο (51-43 στο 39') και οι Σερραίοι απέσπασαν δίκαια το πολύτιμο ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από SerresBasket: Δυνατή αναμέτρηση με λιγοστό θέαμα. Το «τριφύλλι» έπαιξε με πάθος, κυκλοφόρησε πολύ καλά τη μπάλα παίρνοντας «Άριστα» στον αμυντικό τομέα.

Δυστυχώς οι φιλοξενούμενοι δεν έδειξαν κανέναν σεβασμό προς τον Α.Ο.Σ. «Θέατρο» και πάλι «θέατρο» εντός των 4 γραμμών του γηπέδου, 3 προπονητές όρθιοι  στο πάγκο (2 δηλωμένοι και 1 παίκτης-προπονητής), διαμαρτυρίες από το 1' έως και το 40' στους διαιτητές, ενώ στη κερκίδα 10 φίλαθλοι του Δημοκρίτειου φώναζαν διαρκώς ειρωνευόμενοι τον Α.Ο.Σ. και τους ρέφερι. Οι «πράσινοι» όμως, αλλά και οι Σερραίοι φίλαθλοι δεν «τσίμπησαν» στις προκλήσεις των Θρακιωτών.

Μετά το τέλος της συνάντησης οι παίκτες του Δημοκρίτειου απευθυνόμενοι προς τους καλαθοσφαιριστές του Α.Ο.Σ. έλεγαν χαρακτηριστικά: «Στη Κομοτηνή θα φάτε 40αρα», ενώ καλαθοσφαιριστής αρνήθηκε να χαιρετίσει τους αθλητές του «τριφυλλιού».

Τον Α.Ο.Σ. θα τον σέβεσθε! Δεν είναι χτεσινό σωματείο.

Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε η συμπεριφορά της κυρίας Δόλωμα (προπονήτρια του Δημοκρίτειου), η οποία εξέφρασε έντονα παράπονα στο μέλος του τεχνικού τιμ του Α.Ο.Σ., Άγγελο Μπετιχαβά.

M.V.P.: Μπουτάκογλου.

Διαιτητές: Δημάδης - Νέδογλου Ζ.

Δεκάλεπτα: 14-11, 26-20 (ημ.), 33-30, 52-46

Α.Ο.Σ. (Σιουσιουλούδης): Χατζηστεφάνου 16 (3), Χορτομάρης Σ. 8 (2), Μπουτάκογλου 20, Στόικος 8, Μπεντιούλης, Τερζής, Στάμος, Αναστασιάδης, Καρακώστας, Χορτομάρης Γ.

Δημοκρίτειο (Δόλωμα - Καρυπίδης): Γιαννακόπουλος 4, Πολίτης 4, Μπούντας 8, Ζολώτας 7 (1), Ιωσηφίδης 11, Στασινόπουλος 9, Οικονομάκης 3 (1), Νταγιάντης, Κώστας.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Λεύκιππος Ξάνθης: 81-78 (33-36 ημ.)

Τι κι αν το Ρούπελ ήταν διαρκώς πίσω στο σκορ για 35 λεπτά. Το «οχυρό» με αντεπίθεση διαρκείας στο τέλος κατόρθωσε να υποτάξει τον Λεύκιππο και να φέρει τη σειρά στα ίσια.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν ακόμη και με 12 πόντους στη τρίτη περίοδο, αλλά η ομάδα του Σπύρου Ιωαννίδη επιστράτευσε όλα τα αγωνιστικά και ψυχικά αποθέματα που διέθετε και πραγματοποίησε τη μεγάλη ανατροπή.

* ΦΩΤΟ-ΠΗΓΗ: sport-sidirokastro.blogspot.gr

Α.Ο.Σ. - ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 52-46 (1-1)

ΘΥΕΛΛΑ ΦΕΡΩΝ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 53-83 (0-2)

ΦΙΛΙΑ ΟΡΕΣΤΙΑΔΑΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΔΡΑΜΑΣ: 65-63 (1-1)

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ: 81-78 (1-1)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13/5/2017): ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - Α.Ο.Σ., ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ.