Σάββατο 6 Μαΐου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΓΥΝΑΙΚΕΣ, Β' ΦΑΣΗ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Πρωταθλητής ΕΚΑΣΑΜΑΘ ο Πανσερραϊκός!

Πανσερραϊκός - ΓΑΣ Κομοτηνή: 55-49

Πανάξιος Πρωταθλητής ΕΚΑΣΑΜΑΘ για την αγωνιστική περίοδο 2016-17 ανεδείχθη ο Πανσερραϊκός, ο οποίος επικράτησε σήμερα του ΓΑΣ Κομοτηνή στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας εξασφαλίζοντας και μαθηματικά τον τίτλο. Αξίζει να σημειωθεί ότι αυτό είναι το δεύτερο πρωτάθλημα που κατακτούν οι «λιονταρίνες» μετά τη «παρθενική» επιτυχία που είχαν σημειώσει το 1992! Η ομάδα του Κώστα Μάρκου θα διεκδικήσει την άνοδο στην Α2 Εθνική Κατηγορία στα μπαράζ που θα διεξαχθούν στη Θεσσαλονίκη στα τέλη του Ιούνη.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο εναρκτήριο δεκάλεπτο μετά το νευρικό ξεκίνημα (7-4, 4:30) οι γηπεδούχες ανέβασαν την απόδοσή τους αποκτώντας πλεονέκτημα 11 πόντων στο 9' (17-6). Η περίοδος έληξε 17-7.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κόκκινες» υπέπεσαν σε αρκετά λάθη, έχασαν το προσανατολισμό τους στο παρκέ δίνοντας έτσι την ευκαιρία στις φιλοξενούμενες να αντεπιτεθούν. Οι Θρακιώτισσες μείωσαν σε 20-18 (3:37) και 22-20 (2:00).

Ευτυχώς στα τελευταία λεπτά της δεύτερης περιόδου ο Πανσερραϊκός συνήλθε κάπως και οι δύο ομάδες αποχώρησαν στα αποδυτήρια με το σκορ στο 28-20.
Στη τρίτη περίοδο δεν παίχθηκε μπάσκετ υψηλού επιπέδου, αλλά παρόλα αυτά οι «λιονταρίνες» διατηρούσαν απόσταση ασφαλείας από τον ΓΑΣ Κομοτηνή (32-22, 3:20). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 40-28.

Στη τέταρτη περίοδο οι «κόκκινες» «έτρεξαν» 9-0 σερί ανεβάζοντας τη διαφορά σε δυσθεώρητα ύψη (49-28, 7:51). Από εκείνο το χρονικό σημείο κι έπειτα ο αγώνας έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, με τις Κομοτηναίες να γνωρίζουν στο τέλος τιμητική ήττα και τους φιλάθλους να αποθεώνουν τις αθλήτριες και τον προπονητή του Πανσερραϊκού.

Σχόλιο από SerresBasket: Συγχαρητήρια στον Πανσερραϊκό για τη κατάκτηση του Πρωταθλήματος. Ο πρώτος στόχος επετεύχθη για τις «κόκκινες», οι οποίες δεν πτοήθηκαν από τη περσινή αποτυχία και «κάθισαν» φέτος στο «θρόνο» της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Από εδώ και μπρος οι «λιονταρίνες» πρέπει να προετοιμασθούν κατάλληλα για τα μπαράζ της Θεσσαλονίκης προκειμένου να πανηγυρίσουν το καλοκαίρι την άνοδο στην Α2. Ο Πανσερραϊκός πρέπει να παλέψει σκληρά για την επιστροφή στις εθνικές κατηγορίες.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 17-7, 28-20 (ημ.), 40-28, 55-49

Πανσερραϊκός (Μάρκου):  Χύσα 9, Τσάντα 6, Κουζάλη 8, Πελτέκη 17 (1), Κουτούση 6, Πιτσιάβα 9 (1), Πλεύρη, Σιάκκα, Μανάφη, Γιαουράκη, Μηλιούδη.

ΓΑΣ Κομοτηνή (Ζάντζας): Βαμένου 2, Μαργαρίτη 4, Τσακίρη 12, Λιούρτα 8, Νικολαΐδου 11, Δημητρακούδη 8, Μήλιου 4, Κωστοπούλου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ: 55-49

ΠΑΝΘΗΡΕΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: 41-39

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΑΙΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 43-73