Κυριακή 22 Οκτωβρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Δεν ήταν του χεριού του

Ορφέας Ν. Σκοπού - Πολύγυρος: 57-87

Πάει... γι' άλλα ο Ορφέας, μετά την αποψινή εντός έδρας ήττα από τον Πολύγυρο. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν δίκαια τους «ασπρόμαυρους». Το συγκρότημα του Κώστα Σίσκου πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε, αλλά η ομάδα της Χαλκιδικής είχε και την εμπειρία και την ικανότητα στενοχωρώντας τους γηπεδούχους.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό αιφνιδιάζοντας τους αντιπάλους τους (7-3, στο 3'). Ο Πολύγυρος αντέδρασε τάχιστα και μπήκε στη θέση του οδηγού (9-17, στο 5'). Οι καλαθοσφαιριστές του Ορφέα υπέπεσαν σε αλλεπάλληλα λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας και στην επαναφορά από το άουτ, με τους φιλοξενούμενους να κάνουν αρκετά κλεψίματα σκοράροντας εύκολους πόντους. Η περίοδος έληξε 20-30.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι «ασπρόμαυροι» προσπαθούσαν να μείνουν «ζωντανοί» στο παιχνίδι (27-34 στο 14'). Ο Πολύγυρος όμως συνέχισε να ελέγχει το ρυθμό της αναμέτρησης αυξάνοντας σημαντικά το προβάδισμά του (30-45 στο 18'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 34-52.

Στο τρίτο δεκάλεπτο δεν άλλαξε κάτι στο σκηνικό του αγώνα, με τον Ορφέα να θέλει να κάνει το ''come-back'' και τον Πολύγυρο να του κόβει τη φόρα (37-59, 5:15). Η περίοδος έκλεισε με 44-68.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ των φιλοξενούμενων ανέβηκε ακόμη περισσότερο, αλλά οι φίλαθλοι του Ορφέα χειροκρότησαν θερμά την αγαπημένη τους ομάδα παρά το αρνητικό αποτέλεσμα.

Σχόλιο από SerresBasket: Έβγαλε ενέργεια στο παρκέ ο Ορφέας, μόχθησε, αλλά ο Πολύγυρος είναι ομάδα άλλου επιπέδου.

Το -30 είναι πολύ βαρύ, αλλά εφόσον οι «ασπρόμαυροι» εξαλείψουν τα παιδαριώδη λάθη, τότε μπορούν να ελπίζουν σε ένα καλύτερο μέλλον.

Διαιτητές: Πράττος - Τζιοπάνος

Δεκάλεπτα: 20-30, 34-52 (ημ.), 44-68, 57-87

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σίσκος): Κουτσιαντζής 9 (1), Παρίσης 11, Δροσινός 11 (1), Χατζής 7 (1), Γάτος 7, Σίμος 2, Χαβαλές 10, Φραντζέσκος, Ταΐρης, Θεοδωρόπουλος, Δρουμαλιάς, Καρακάσης.

Πολύγυρος (Χαλκιάς): Χατζηκυριακίδης 6, Πιπιλιάρης 21, Τσιούντος 9, Στεφανίδης 2, Παυλέας 10, Μπέγας 20 (4), Καραγιαννάκης 7, Νούκαρης 9 (1), Δήμητσας 3.