Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Κακή εμφάνιση και ήττα

Πανσερραϊκός - Πυλαία: 51-64

Η Πυλαία έθεσε τέρμα στο νικηφόρο σερί του Πανσερραϊκού, ο οποίος υπέστη τη πρώτη ήττα στο πρωτάθλημα. Οι Θεσσαλονικιές ήταν ανώτερες από τις «λιονταρίνες» και κέρδισαν δίκαια. Η ομάδα του Κώστα Δώδου όπως και στο παιχνίδι με την Ολύμπια Λάρισας έτσι και σήμερα υπέπεσε σε πολλά λάθη και αυτή τη φορά τα πλήρωσε ακριβά.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ μέχρι τα μισά της πρώτης περιόδου ο αγώνας ήταν ισορροπημένος (6-6).  Εν συνεχεία η Πυλαία με πρωτεργάτριες τις Καραμπατζάκη και Λάλου απέκτησε προβάδισμα 6 πόντων (6-12, 2:13), ενώ το δεκάλεπτο έκλεισε με 11-20.

Στη δεύτερη περίοδο αμφότερες οι ομάδες ήταν άστοχες, με τις Θεσσαλονικιές όμως να διατηρούν απόσταση ασφαλείας από τις γηπεδούχες (13-24, 5:35). Από πλευράς Πανσερραϊκού η Πελτέκη αντιμετώπιζε πρόβλημα με τα φάουλ και ο Κώστας Δώδος προσπαθούσε να αλλάξει την εικόνα των «κόκκινων» στον αγωνιστικό χώρο. Το δεκάλεπτο τελείωσε 17-26.
Στη τρίτη περίοδο οι «λιονταρίνες» μείωσαν σε 27-32 (4:30), αλλά η Πυλαία είχε έτοιμη την απάντησή της στο παρκέ (27-39, 2:10). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 33-41.

Στο 33' το συγκρότημα της Χρύσας Λίτσου προηγείτο με 37-49. Ο Πανσερραϊκός όμως ανασυντάχθηκε και με εύστοχα σουτ από τη περιφέρεια (Χωλοπούλου - Τσάντα), πίεση στην άμυνα και κερδισμένα φάουλ - βολές (Κουτούση) πλησίασε στο καλάθι (47-49, στο 37').
Οι «κόκκινες» όμως δεν κατόρθωσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή, αφού η Καραμπατζάκη πέτυχε πέντε συνεχόμενους πόντους (47-54), ενώ ένα αντιαθλητικό φάουλ εις βάρος της Μπακιρτζίδου (2/2 βολές η Τζήμου) και ένα φαρμακερό τρίποντο της Στάμπη (50-59, στο 39') έριξαν στο καναβάτσο τις «λιονταρίνες».

Σχόλιο από SerresBasket: ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να «πουλάς» τη μπάλα, θα σε τιμωρήσει! Τράβαγε τα μαλλιά του στον πάγκο ο Κώστας Δώδος.

Ο Πανσερραϊκός έχει ανάγκη τη καλή Πελτέκη.
Κάποτε θα έχαναν οι «κόκκινες», αλλά η σημερινή εμφάνιση ήταν άσχημη.

Στο φινάλε της τρίτης περιόδου η Χωλοπούλου έκανε τάπα σε αντίπαλη παίκτρια, με τον ρέφερι Κολοκυθά να καταλογίζει ανύπαρκτο φάουλ σε νεκρό χρόνο (3 βολές υπέρ της Πυλαίας).

Κύριε Γιαννουλή προκειμένου να ανεβείτε ψηλότερα στη σκάλα της διαιτησίας πρέπει στις δύσκολες φάσεις στη περιοχή της ευθύνης σας να παίρνετε εσείς τα σφυρίγματα κι όχι ο συνάδελφός σας από την άλλη άκρη του γηπέδου.

Ο Πανσερραϊκός μπορεί να μην έθελξε με την εμφάνισή του σήμερα, αλλά ο «Λεοντόκαρδος» έδωσε και πάλι το δικό του σόου στο κλειστό γυμναστήριο της Κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Γιαννουλής

Δεκάλεπτα: 11-20, 17-26 (ημ.), 33-41, 51-64

Πανσερραϊκός (Δώδος): Πελτέκη 1, Τσάντα 11 (2), Μπακιρτζίδου 8, Κουτούση 16, Χωλοπούλου 15 (1), Πιτσιάβα, Χύσα.

Πυλαία (Λίτσου): Μπάλλα 2, Κατσαμούρη 1, Λάλου 19, Καραμπατζάκη 19 (1), Παπαρδέλα 7 (1), Τζήμου 6, Στάμπη 10 (2), Πετρίδου.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 51-64

ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ - ΑΡΗΣ: 34-66

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 62-40

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 42-63