Κυριακή 5 Νοεμβρίου 2017

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Σημάδια βελτίωσης

Ορφέας Ν. Σκοπού - ΧΑΝΘ: 48-68

Το τελικό σκορ στην αποψινή αναμέτρηση του Ορφέα με τη ΧΑΝΘ αδικεί τους «ασπρόμαυρους», οι οποίοι μέχρι και το 36' πάλεψαν σκληρά κόντρα στους αντιπάλους τους.

Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 6' με 6-13, αλλά οι γηπεδούχοι με ηγέτη τον Παρίση «έτρεξαν» 8-0 σερί (14-13, 1:16). Η εναρκτήρια περίοδος έληξε 16-17.

Στο 24' το σκορ ήταν 23-22, με τον Παρίση να είναι ασταμάτητος. Η ΧΑΝΘ όμως σοβαρεύθηκε σε άμυνα κι επίθεση  εξασφαλίζοντας διαφορά 10 πόντων (23-33, 3:32). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 27-35.

Στη τρίτη περίοδο η ομάδα του Κώστα Σίσκου έκανε γενναία προσπάθεια. Ο Ορφέας δεν είχε καμία διάθεση να υποταχθεί εύκολα στους Θεσσαλονικείς και το σκορ στο 36' ήταν 36-44. Το σύνολο όμως των Παπαβασιλείου - Παναγιωτόπουλου σημείωσε κάποια σημαντικά καλάθια στο τέλος του δεκαλέπτου και η διαφορά έφτασε στο +13 (38-51).

Στη τέταρτη περίοδο η ΧΑΝΘ μπήκε δυνατά στο παρκέ επιθυμώντας να «καθαρίσει» οριστικά το παιχνίδι. Οι φιλοξενούμενοι βρέθηκαν στο +22 (38-60, 7:30). Οι «ασπρόμαυροι» δεν πτοήθηκαν και τα έπαιξαν όλα για όλα μειώνοντας σε 47-60 (3:44). Οι Θεσσαλονικείς όμως βλέποντας τον κίνδυνο να έρχεται ανέβασαν την απόδοσή τους και πάλι κάνοντας το διπλό.

Σχόλιο από SerresBasket: Σε σχέση με προηγούμενες αγώνες ο Ορφέας σήμερα ήταν καλύτερος κρατώντας τη ΧΑΝΘ κάτω από τους 70 πόντους. Στην επίθεση όμως οι «ασπρόμαυροι», απόντος και του τραυματία Χατζή, είχαν προβλήματα.

Διαιτητές: Ζαχαριάδης - Λάλλα

Δεκάλεπτα: 16-17, 27-35 (ημ.), 38-51, 48-68

Ορφέας (Σίσκος): Θεοδωρόπουλος 3 (1), Κουτσιαντζής 5 (1), Παρίσης 17 (1), Δροσινός 6, Καντζουρίδης, Καρακάσης 3 (1), Γάτος 8, Γκανόγλου, Σίμος 4, Χαβαλές 2.

ΧΑΝΘ (Παπαβασιλείου - Παναγιωτόπουλος): Παπαζούδης 2, Ζεκιριέ-Χασάν, Ακεψιμαΐδης 14 (1), Ελευθεριάδης 8, Θωμαΐδης 13, Πέτροβιτς 11, Ζαμπάκης 12 (1), Κουτσοκώστας 6, Μακούλης, Βλαγκόγιας 2, Δούκας.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΧΑΝΘ: 48-68

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: 81-63

ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ: 77-79

ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 76-74