Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ντερμπάρα στην Ομόνοια με θριαμβευτή τον Πανσερραϊκό- Έκανε προπόνηση ο Zενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Διπλό με ανατροπή για την Ηράκλεια

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Ρούπελ Σιδηροκάστρου: 77-64

Ντερμπάρα με τα όλα του ήταν αυτό ανάμεσα στον Πανσερραϊκό και το Ρούπελ Σιδηροκάστρου. Το «οχυρό» έβαλε πολύ δύσκολα στους «κόκκινους», οι οποίοι δεινοπάθησαν μέχρι να κάμψουν τη σθεναρή αντίσταση των φιλοξενούμενων. Τα «λιοντάρια» έκλεισαν τον πρώτο γύρο του πρωταθλήματος έχοντας το απόλυτο στις νίκες (11/11).

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού ξέφυγε στο σκορ με 11-5 στο 4. Το Ρούπελ αντέδρασε μείωσε σε 13-12 (3:14) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 22-21.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο το σύνολο του Σπύρου Ιωαννίδη ήταν «χάρμα ιδέσθαι». Οι «γαλάζιοι» επέβαλαν πλήρως τον ρυθμό τους εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου (25-29 στο 12'), αποκτώντας σημαντική διαφορά (30-39, 2:30). Η περίοδος τελείωσε 35-42 με τρίποντο στην εκπνοή από πλευράς φιλοξενούμενων.

Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός μπήκε φορτσάτος στο παρκέ και ισοφάρισε σε 44-44 (6:53). Το Ρούπελ και πάλι μπήκε-προσωρινά-στη θέση του οδηγού (46-51 στο 25'), αλλά οι «κόκκινοι» έκαναν την ανατροπή και η περίοδος έληξε 61-58.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο το «οχυρό» προσπαθούσε παντί τρόπω να μείνει στο κόλπο της νίκης (66-64 στο 36'). Το DNA όμως των «λιονταριών» έδωσε τη νίκη στον Πανσερραϊκό, ο οποίος στα τελευταία καθοριστικά λεπτά της αναμέτρησης «έτρεξε» 11-0 σερί ρίχνοντας στο καναβάτσο τους αντιπάλους του.

Σχόλιο από SerresBasket: Τέτοια παιχνίδια θέλει να βλέπει ο κόσμος. Καλό μπάσκετ, με εναλλαγές και ανατροπές στο σκορ, δυνατές μάχες και η ένταση ενός τοπικού ντέρμπι.

Μπράβο στο ψυχωμένο Ρούπελ για τη σπουδαία εμφάνιση.

Συγχαρητήρια στον Πανσερραϊκό ΚΡΙ ΚΡΙ για τη νίκη, ο οποίος παλικαρίσια είναι στη κορυφή του βαθμολογικού πίνακα αποδεικνύοντας και απόψε ότι έχει βαριά φανέλα.

Στη τελευταία περίοδο τα δύο «φαρμακερά» τρίποντα του Χατζηστεφάνου και το «ξέσπασμα» του Ιακωβίδη έγειραν τη πλάστιγγα υπέρ των «κόκκινων», οι οποίοι πρέσαραν ασφυκτικά.

Από το 25' κάθισαν στον πάγκο με 5 φάουλ ο Κώστας Ιωαννίδης και ο Πετράς.

Άτυχος στάθηκε ο Ντινούδης. Ο καλαθοσφαιριστής του Ρούπελ χτύπησε στο δεξί πόδι στο 5' (έβαλε πάγο και έδεσε το πόδι του), έκανε υπερπροσπάθεια για να βοηθήσει την ομάδα του στο τέταρτο δεκάλεπτο και δυστυχώς ξαναχτύπησε, αυτή τη φορά στα πλευρά (για περίπου 5 λεπτά ήταν ξαπλωμένος στο παρκέ έχοντας προβλήματα με την αναπνοή του).

«Θόλωσε» από τη κούραση το μυαλό των αθλητών του Σπύρου Ιωαννίδη στο φινάλε.

Οι διαιτητές δεν απέφυγαν τα λάθη (το Ρούπελ αδικήθηκε σε κάποιες φάσεις).

Μετά τη λήξη της συνάντησης «άναψαν» τα αίματα, με τον Ιακωβίδη να πηγαίνει προς τη κερκίδα και να τα βάζει με τους φιλάθλους του Ρούπελ υποστηρίζοντας ότι του έβρισαν τη μάνα, με τους ίδιους να το αρνούνται και να μεσολαβούν οι ψυχραιμότεροι για να μη ξεφύγει η κατάσταση.

Οι παράγοντες του Ρούπελ εξέφρασαν τα παράπονά τους στους διαιτητές για τις υποδείξεις τους.

Διαιτητές: Γιαννούλης - Δαρνάκας

Δεκάλεπτα: 22-21, 35-42 (ημ.), 61-58, 77-64

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Ιακωβίδης 16, Γεωργιανός 10, Καρασαββίδης 3, Φραγκούλης 9 (1), Χατζηστεφάνου 13 (4), Σταματόπουλος 8, Παρχαρίδης 11 (1), Τσανάκας, Γρίψιος 7.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου (Ιωαννίδης): Σεφερίδης 13 (1), Ιωαννίδης Κ. 4 (1), Σκαλιστής 18 (2), Νιφορίδης 4, Πετράς 1, Ιωαννίδης Δ. 6, Ντινούδης 5 (1), Αβραμίδης 8, Κατσικάς 5 (1), Γρεασίδης.

Zενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. - Τιτάνες Δράμας: 81-35

Το σκορ «μιλάει» από μόνο του για το πως κύλησε ο σημερινός αγώνας μεταξύ του Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. και των Τιτάνων Δράμας. Οι φιλοξενούμενοι παρατάχθηκαν στο γήπεδο με σοβαρές ελλείψεις παικτών, το «τριφύλλι» σεβάσθηκε τους αντιπάλους του πετυχαίνοντας εύκολα την ένατη συνεχόμενη νίκη στο πρωτάθλημα.

Διαιτητές: Νέδογλου Α. - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 15-3, 44-5 (ημ.), 66-15, 81-35

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Σταμπουλής 5, Μποζουτσίδης 17 (5), Καρανικόλας, Μητρούδης, Χορτομάρης 9 (1), Κούτσας 4, Γιαννούλης 4, Ασημάκης 18 (2), Καρακώστας 9 (1), Γιαβρόπουλος 10, Δεληγιάννης 5.

Τιτάνες Δράμας (Καρατζάς): Ταχυρίδης 2, Δεμερτζόγλου 2, Κουτσίδης 5, Γιετερίδης 10, Σπυριδόπουλος 10, Κουταλίδης 6.

Μακεδόνες Κρηνίδων - Ηράκλεια: 53-62

Τι κι αν ταξίδεψε στη Καβάλα δίχως τον προπονητή της (ο Νίκος Μάντζιος λόγω σοβαρού προσωπικού ζητήματος δεν έδωσε το «παρών» στο παιχνίδι), τι κι αν βρέθηκε να χάνει με 11 πόντους στο πρώτο ημίχρονο, η Ηράκλεια κάνοντας κατάθεση ψυχής στο γήπεδο, έφερε «τούμπα» το ματς στο δεύτερο μέρος σημειώνοντας το «παρθενικό» της διπλό στη διοργάνωση.

Ηράκλεια: Κούτλης 28, Μέσσας 11, Αποστολάκης 2, Παναγιωτίδης 5, Κουρέας 8, Καραγεωργάκης 8, Μπαμπαχμίδης, Κουτσάκης.

ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ 9*

*ΔΟΞΑΤΟ, ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ ΚΑΙ ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ ΞΕΚΙΝΗΣΑΝ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΜΕ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (13/1/2018): ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ., ΔΟΞΑ ΒΩΛΑΚΑ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ, ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ.