Κυριακή 17 Δεκεμβρίου 2017

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Γλυκό φινάλε για το 2017

Πανσερραϊκός - Ναύαρχος Βότσης: 58-47

Το 2017 αποτελεί σημαδιακό έτος για τον Πανσερραϊκό. Οι ''λιονταρίνες'' μετά από αρκετά χρόνια κατάφεραν να επιστρέψουν στις εθνικές κατηγορίες λαμβάνοντας μέρος φέτος στο πρωτάθλημα της Α2 Εθνικής. Αυτός ο χρόνος ολοκληρώθηκε αγωνιστικά σήμερα για τις ''κόκκινες'' με τον καλύτερο δύνατο τρόπο. Η ομάδα του Κώστα Δώδου υπερκέρασε το εμπόδιο του Ναυάρχου Βότση εξασφαλίζοντας πανάξια τη νίκη.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αυτό που έδωσε μεγάλη ώθηση στον Πανσερραϊκό για να φτάσει στη τελική επκράτηση. Οι ''λιονταρίνες'' μπήκαν δυνατά στο παρκέ αποκτώντας προβάδισμα 13 πόντων (19-6).

Στη δεύτερη περίοδο οι γηπεδούχες κρατούσαν σε απόσταση τις Θεσσαλονικιές και το δεκάλεπτο έκλεισε με 30-19.

Στη τρίτη, αλλά και στη τέταρτη περίοδο της αναμέτρησης οι "κόκκινες" συμπεριφέρθηκαν έξυπνα και ώριμα πανηγυρίζοντας τη σπουδαία νίκη.

M.V.P.: Κουτούση.

Διαιτητές: Κολοκυθάς - Γιαννουλής

Δεκάλεπτα: 19-6, 30-19 (ημ.), 43-31, 58-47

Πανσερραϊκός (Δώδος): Τσάντα 6(1), Πελτέκη 8, Πιτσιάβα 6, Μπακιρτζίδου 9, Κουτούση 23, Γκανάτσιου, Σιδερίδου 2, Κίναλη, Σιάκκα, Χύσα 2, Βλάχβεη, Νασιάκου 2.

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ 10

* Ο ΝΑΥΑΡΧΟΣ ΒΟΤΣΗΣ ΕΧΕΙ -2 ΒΑΘΜΟΥΣ ΣΤΟ ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΛΟΓΩ ΤΗΣ ΜΗ ΣΥΜΜΕΤΟΧΗΣ ΤΟΥ ΣΤΙΣ ΔΙΟΡΓΑΝΩΣΕΙΣ ΤΩΝ ΤΜΗΜΑΤΩΝ ΥΠΟΔΟΜΗΣ ΤΗΣ ΕΚΑΣΘ.

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (7/1/2018): ΣΤΑΥΡΟΥΠΟΛΗ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ.