Κυριακή 7 Ιανουαρίου 2018

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 11η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αγχώθηκε και έχασε

Ορφέας Ν. Σκοπού - Αίας Ευόσμου: 56-83

Με το αριστερό μπήκε το 2018 για τον Ορφέα. Οι «ασπρόμαυροι» ηττήθηκαν απόψε στην έδρα τους από τον Αίαντα Ευόσμου συμπληρώνοντας 11 αγώνες δίχως νίκη.

Αναφορικά με την εικόνα του παιχνιδιού στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν με ενθουσιασμό και προηγήθηκαν 8-2 (στο 4') και 12-7 (στο 6'). Οι Θεσσαλονικείς «αφυπνίσθηκαν» και προσπέρασαν στο σκορ με 12-13 (2:32). Η περίοδος έληξε 16-20.

Στο επόμενο δεκάλεπτο οι αθλητές του Κώστα Σίσκου αγχώθηκαν αδικαιολόγητα και υπέπεσαν σε αρκετά λάθη στη κυκλοφορία της μπάλας, χάνοντας τη πειθαρχία τους στο παρκέ. Με το σκορ στο 18-25 (στο 14') οι «ασπρόμαυροι» γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, αλλά οι φιλοξενούμενοι έχοντας το μομέντουμ απέκτησαν απόσταση ασφαλείας από τους αντιπάλους τους (22-40).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι δεν αντέδρασαν και  η διαφορά υπέρ του Αίαντα έφτασε στο +30 (24-54, 4:44). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 35-62.

Το τέταρτο δεκάλεπτο έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα και το συγκρότημα του Φοίβου Γυμνόπουλου πανηγύρισε τη σημαντική εκτός έδρας επιτυχία.

Σχόλιο από SerresBasket: Πρέπει να χαίρονται τους αγώνες οι καλαθοσφαιριστές του Ορφέα κι όχι να πανικοβάλλονται άνευ λόγου και αιτίας.

Αρκετές ελεύθερες βολές έχασαν οι «ασπρόμαυροι».

Κορυφαίος της αναμέτρησης ο σέντερ των φιλοξενούμενων, Νέσης.

Αλγεινή εντύπωση προκάλεσε στους φιλάθλους του Ορφέα η συμπεριφορά του έμπειρου αθλητή του Αίαντα, Στράτου Νησιώτη, ο οποίος διαρκώς γκρίνιαζε στους διαιτητές, ενώ φώναζε συνεχώς στους συμπαίκτες του: «Διαλύστε τους». Άβυσσος η ψυχή του ανθρώπου.

Οι διαιτητές επέτρεψαν το σκληρό παιχνίδι των φιλοξενούμενων, ενώ σφύριζαν με ευκολία εις βάρος των «ασπρόμαυρων» (ο Χατζής από το 12' είχε 3 φάουλ).

Διαιτητές: Καρακώστας - Γκέκας

Δεκάλεπτα: 16-20, 22-40 (ημ.), 35-62, 56-83

Ορφέας Ν. Σκοπού (Σίσκος): Παρίσης 2, Γάτος 15, Κουτσιαντζής 4, Καρακάσης, Ταΐρης 3 (1), Χατζής 19 (1),  Θεοδωρόπουλος, Δρουμαλιάς, Καντζουρίδης, Χαβαλές 8, Φραντζέσκος 2, Δροσινός 3 (1).

Αίας Ευόσμου (Γυμνόπουλος): Νησιώτης 10 (1), Νικολούδης 13 (2), Βαρδής 17 (2), Φωτόπουλος 2, Δοξάκης 6 (2), Μπαλτζόπουλος 3, Νικολούδης 13 (2), Τσαούσης 7, Σίσιου, Σεκαδάκης 2, Νέσης 21, Περιστεράκης 2.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΑΙΑΣ ΕΥΟΣΜΟΥ: 56-83

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 70-78

ΧΑΝΘ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ: 77-40

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΜΑΝΤΟΥΛΙΔΗΣ: 72-66