ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ, 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βήμα πρόκρισης για τον Πανσερραϊκό - «Σφαγή» του Α.Ο.Σ. στη Καβάλα

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Δημοκρίτειο Κομοτηνής: 61-50

Μπροστά σε περίπου 120 φιλάθλους ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ υπέταξε το Δημοκρίτειο στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας κάνοντας το πρώτο βήμα για τη πρόκριση στην ημιτελική φάση της διοργάνωσης.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι παίκτες και των δύο ομάδων έδειχναν φανερά αγχωμένοι στο παρκέ με αποτέλεσμα το σκορ τρία λεπτά πριν τη λήξη της περιόδου να είναι 8-7. Το δεκάλεπτο τελείωσε 14-9, με τον Τσανάκα να ευστοχεί από τη περιφέρεια.

Στη δεύτερη περίοδο οι «κόκκινοι» ήταν ανώτεροι στο γήπεδο ανεβάζοντας τη διαφορά στο +9 (22-13, 3:37). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 28-21.

Στη τρίτη περίοδο οι φιλοξενούμενοι αντεπιτέθηκαν και με μπροστάρη τον Χατζηπαυλίδη ισοφάρισαν σε 31-31 (6:45). Ο Ιακωβίδης με ωραίες ενέργειες έδωσε προβάδισμα 6 πόντων στα «λιοντάρια» (37-31, 4:31), αλλά οι Θρακιώτες δεν το έβαλαν κάτω και μείωσαν στον πόντο (40-39, 1:52). Ευτυχώς οι αθλητές του Φώτη Κοκολιού είχαν καθαρό μυαλό στο φινάλε του δεκάλεπτου, το οποίο έκλεισε με 45-39.

Στη τέταρτη περίοδο ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ κυριάρχησε στον αγωνιστικό χώρο. Ο Χατζηανδρέου πρόσφερε πολύτιμους πόντους μέσα στη ρακέτα και τα πράγματα πήραν τον δρόμο τους, με τη διαφορά να εκτινάσσεται στο +17 (60-43 στο 36') και τη πλάστιγγα να γέρνει οριστικά υπέρ των «κόκκινων».

Σχόλιο από SerresBasket: Σε αυτό το στάδιο του Πρωτάθληματος το ροζ φύλλο είναι το ζητούμενο με κάθε τρόπο και το θέαμα θυσιάζεται στο βωμό της νίκης.

Ο Πανσερραϊκός δεν έθελξε με την εμφάνιση που έκανε κόντρα στο Δημοκρίτειο, αλλά κέρδισε πανάξια τους αντιπάλους του.

Το καλύτερο το φυλάγανε για το τέλος τα «λιοντάρια».

Ωραία ατμόσφαιρα σήμερα στην Ομόνοια με τύμπανα και τρομπέτες.

M.V.P.: Χατζηανδρέου. Ο πάουερ-φόργουορντ των «κόκκινων» ήταν εξαιρετικός στο καθοριστικό τέταρτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης σκοράροντας και μαζεύοντας αρκετά επιθετικά ριμπάουντ.

Αθλητική ομάδα το Δημοκρίτειο αλλά μέχρι εκεί. Άμυνα ζώνης για 35 λεπτά και street basketball στην επίθεση. Το να έχεις ένα δυνατό και πολύ ψηλό κορμί (Στασινόπουλος) και να μη το αξιοποιείς κατάλληλα είναι «έγκλημα».

«Σπάσανε» τα καλάθια έξω από τη γραμμή των 6.75 οι καλαθοσφαιριστές της Δήμητρας Δόλωμα.

Διαιτητές: Δημάδης - Τσακιρίδης

Δεκάλεπτα: 14-9, 28-21 (ημ.), 45-39, 61-50

Πανσερραϊκός (ΚΡΙ ΚΡΙ): Σταματόπουλος, Ιακωβίδης 8 (1), Γεωργιανός 3, Αποστολίδης, Καρασαββίδης 5, Φραγκούλης 5 (1), Τσανάκας 7 (2), Χατζηστεφάνου 13 (2), Χατζηανδρέου 12, Παρχαρίδης 8 (2).

Δημοκρίτειο (Δόλωμα): Φραντζεσκάκης 2, Σαριμπαλίδης 2, Πολίτης, Πανταζής-Περγαμηνέλης 1, Λάππας 2, Κώστας, Χατζηπαυλίδης 16 (2), Ρυακιωτάκης 4, Στασινόπουλος 13, Οικονομάκης 6, Zoλώτας 4 (1).

Αστέρας Καβάλας - Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ.: 89-70

Με αρνητικούς πρωταγωνιστές τους διαιτητές Κανελόπουλο - Ανεστάκη, ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. υποχρεώθηκε σε ήττα από τον Αστέρα στη Καβάλα.

Οι δύο ρέφερι «σφάξανε» τη σερραϊκή ομάδα και απεδείχθησαν κατώτεροι των περιστάσεων αποτυγχάνοντας να ανταποκριθούν στις απαιτήσεις ενός τόσο σημαντικού αγώνα.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι από το 3' είχαν κερδίσει το μπόνους των βολών και από τους 19 πόντους τους 11 τους σημειώσανε από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (19-16).

Η δεύτερη περίοδος έκλεισε με 42-35, με τους Λαδιά, Τερζή και Γιαβρόπουλο να έχουν συμπληρώσει 3 φάουλ.

2:15 πριν το τέλος της τρίτη περιόδου (56-49) ο Παπαδόπουλος δέχθηκε αγκωνιά από παίκτη των γηπεδούχων, με τους διαιτητές να κλείνουν τα μάτια στο χτύπημα βγάζοντας τους ανθρώπους του «τριφυλλιού» από τα ρούχα τους. Οι Σερραίοι διαμαρτυρήθηκαν στους «άρχοντες» της αναμέτρησης, οι οποίοι αποχώρησαν για τα αποδυτήρια και το παιχνίδι διεκόπη για 30 λεπτά.

Εν συνεχεία αποβλήθηκαν από τον αγώνα ο Τερζής και ο Καρακώστας (κρατήθηκαν τα δελτία των αθλητών), με τους κυρίους Κανελόπουλο και Ανεστάκη να παραδέχονται ότι όντως ο Παπαδόπουλος χτυπήθηκε από καλαθοσφαιριστή του Αστέρα και να καταλογίζουν τη παράβαση έχοντας όμως τινάξει το παιχνίδι στον αέρα νωρίτερα. Το δεκάλεπτο τελείωσε 62-58.

Στο 35' ο Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. έχανε με 5 πόντους, αλλά σε εκείνο το χρονικό σημείο οι διαιτητές έκαναν και πάλι το «θαύμα» τους δίνοντας ανύπαρκτο φάουλ (το 5ο) εις βάρος του Γιαβρόπουλου. Ο Αστέρας εκμεταλλεύθηκε τις αποβολές των παικτών του «τριφυλλιού», όπως επίσης και τις βολές - «δώρο» και στο τελευταίο πεντάλεπτο η διαφορά ξέφυγε, αφού οι «πράσινοι» είχαν αηδιάσει με τα όσα συνέβησαν στο γήπεδο.

Μάλιστα μετά τη λήξη της συνάντησης ορισμένοι «θερμοκέφαλοι» φίλαθλοι του Αστέρα έκαναν τσαμπουκάδες στους αθλητές του Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ.

Διαιτητές: Κανελόπουλος - Ανεστάκης

Δεκάλεπτα: 19-16, 42-35 (ημ.), 62-58, 89-70

Ζενίθ 88.8 Α.Ο.Σ. (Μπουτάκογλου): Λαδιάς 5 (1), Μποζουτσίδης 8 (2), Τερζής 6, Δεληγιάννης 22 (2), Τζουμαϊλής 3, Ασημάκης 18 (1), Καρακώστας 5 (1), Γιαβρόπουλος 3 (1).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 61-50 (1-0)

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ.: 89-70 (1-0)

ΚΑΟΔ - ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: 71-54 (1-0)

ΛΕΥΚΙΠΠΟΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΠΑΓΓΑΙΟ: 82-45 (1-0)

- ΕΠΟΜΕΝΗ ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ (12/5/2018): ΖΕΝΙΘ 88.8 Α.Ο.Σ. - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ, ΔΗΜΟΚΡΙΤΕΙΟ ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ.