Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 25η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Αποχαιρέτισε με ήττα τους φιλάθλους του
ο Ορφέας

Ορφέας Ν. Σκοπού - Α.Ε. Κομοτηνής: 60-78

Το τελευταίο εντός έδρας παιχνίδι για τη φετινή σεζόν έδωσε σήμερα ο Ορφέας με αντίπαλο την Αθλητική Ένωση Κομοτηνής. Οι «ασπρόμαυροι» δεν τα κατάφεραν κόντρα στους Θρακιώτες, οι οποίοι ταξίδεψαν στον Νέο Σκοπό με μόλις 7 παίκτες.

Όσο αφορά τον αγώνα στη πρώτη περίοδο οι «ασπρόμαυροι» ήταν φανταστικοί. Η ομάδα του Κώστα Σίσκου επέβαλε τον ρυθμό της στο παρκέ, δημιούργησε ρήγματα στην άμυνα των φιλοξενούμενων με εύστοχες προσπάθειες μέσα στο «ζωγραφιστό», ενώ και από τη περιφέρεια ο Ορφέας ήταν πολύ καλός. Στο 5' το σκορ ήταν 14-6, 19-9 στο 8' και το δεκάλεπτο έκλεισε με 25-16.

Στη δεύτερη περίοδο άλλαξε το σκηνικό της συνάντησης. Οι Κομοτηναίοι γύρισαν την άμυνά τους σε ζώνη, με τον Ορφέα να μπλοκάρει επιθετικά και να υποπίπτει σε σωρεία λαθών. Οι φιλοξενούμενοι έκλεψαν μπάλες, έβγαλαν αιφνιδιασμούς, πήραν πολύτιμους πόντους από τον Θεοδωρίδη στη ρακέτα και αρχικά μείωσαν σε 29-26 (5:45), ανατρέποντας λίγο αργότερα την εις βάρος τους κατάσταση (33-36 στο 18'). Το δεκάλεπτο έληξε 36-43.
Στη τρίτη περίοδο η Α.Ε.Κ. ήταν το αφεντικό εντός των τεσσάρων γραμμών του γηπέδου (42-54 στο 24', 48-60 στο 28). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 53-63.

Στη τέταρτη περίοδο οι Θρακιώτες δεν απειλήθηκαν ιδιαίτερα από τους «ασπρόμαυρους» και πήραν τη νίκη γοήτρου, αφού τόσο αυτοί, όσο και ο Ορφέας έχουν υποβιβασθεί στο τοπικό πρωτάθλημα της ΕΚΑΣΑΜΑΘ.

Σχόλιο από SerresBasket: Για 15 λεπτά ο Ορφέας ήταν εξαιρετικός. Μετά όμως σαν κάποιος να κατέβασε ξαφνικά το διακόπτη και η απόδοση των αθλητών του Κώστα Σίσκου έπεσε αισθητά.

«Πληρώσαμε τα "ανοίγματα" της περσινής χρονιάς» έλεγε παράγοντας της Αθλητικής Ένωσης Κομοτηνής λίγη ώρα πριν το τζάμπολ. Κρίμα...

Πάντως αξίζουν συγχαρητήρια στους Κομοτηναίους που κατέβηκαν στον αγώνα με σύνθεση ανάγκης και κέρδισαν δίκαια.

20 άτομα παρακολούθησαν το σημερινό παιχνίδι. Κάποτε η έδρα του Ορφέα ήταν ΕΔΡΑ και φόβητρο για κάθε αντίπαλο. Του χρόνου οι φίλοι των «ασπρόμαυρων» πρέπει να στηρίξουν την αγαπημένη τους ομάδα στη διοργάνωση της ΕΚΑΣΑΜΑΘ. Θα γυρίσει ο τροχός..

Όταν ο άλλος έρχεται με 7 παίκτες πρέπει να τον «πεθάνεις» στο τρέξιμο και να τον «εξοντώσεις» με τα φάουλ.

Διαιτητές: Αγραφιώτης - Δέλλας

Δεκάλεπτα: 25-16, 36-43 (ημ.), 53-63, 60-78

Ορφέας (Σίσκος): Καραμπατζάκης, Γεωργόπουλος 6 (2), Δροσινός, Χατζής 16 (1), Αχτσής, Θεοδωρόπουλος 6 (2), Καρακάσης 2, Γάτος 20, Σίμος 8, Σουρίδης, Καντζουρίδης 2.

Α.Ε. Κομοτηνής (Δαφτσής): Παπαδόπουλος 11 (3), Καραμανλής 5 (1), Μαγουλάς 18 (1), Κυφωνίδης 14 (1), Φωτακάκης, Σπέντζος 18 (2), Θεοδωρίδης 12.

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - Α.Ε. ΚΟΜΟΤΗΝΗΣ: 60-78

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΧΑΝΘ: 65-71

ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΣΙΝΔΟΥ: 73-88

ΕΥΚΑΡΠΙΑ - ΠΟΛΥΓΥΡΟΣ: 89-96