Κυριακή 11 Νοεμβρίου 2018

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Έχασαν στο «θρίλερ»

Ίκαροι STIHL - Ανατόλια: 70-73

Το Ανατόλια «άλωσε» απόψε το ΔΑΚ Σερρών επικρατώντας των Ικάρων με 70-73. Ο αγώνας εξελίχθηκε σε «θρίλερ», με τους «κυανοκίτρινουν» να παλεύουν σκληρά μέχρι τέλους για να πάρουν το ροζ φύλλο, το οποίο όμως κατέληξε στους Θεσσαλονικείς.

Στο ξεκίνημα του παιχνιδιού ο Κώστας Σίσκος επέλεξε στο αρχικό σχήμα της ομάδας του τους: Γεωργιανό (7), Καραμπέκη (13), Φώτογλου (15), Θολιώτη (14) και Κακιούζη (17).

Οι «κυανοκίτρινοι» πολύ γρήγορα μπήκαν στη θέση του οδηγού (7-0, 10-2), με τον Κακιούζη να σκοράρει, αλλά και να συνεργάζεται εξαιρετικά με τον Φώτογλου, ο οποίος «τρύπαγε» την αντίπαλη άμυνα.

Οι φιλοξενούμενοι ανασυντάχθηκαν και πλησίασαν στο καλάθι (17-15, 2:18). Οι Σερραίοι «ανέπνευσαν» κάπως (22-17, στο 9'), αλλά το Ανατόλια μείωσε σε 22-21 στην εκπνοή της πρώτης περιόδου.
Στις αρχές του επόμενου δεκαλέπτου οι Θεσσαλονικείς προσπέρασαν στο σκορ (22-23). Οι Ίκαροι βρήκαν την ηρεμία τους και την ισορροπία τους στο παρκέ αποκτώντας πλεονέκτημα 5-6 πόντων (34-28 στο 16', 36-31 στο 18').

Στο τέλος όμως της περιόδου ο ηλεκτρονικός πίνακα του κλειστού γυμναστηρίου της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων έδειχνε 38-39.
Στο 24' ο Κακιούζης συμπλήρωσε 3 φάουλ. Ο πολύπειρος σέντερ κάθισε στον πάγκο, αλλά οι Ίκαροι με τρίποντο του Γεωργιανού προηγήθηκαν με 47-42 (5:16).

Το Ανατόλια πόνταρε κι αυτό στο τρίποντο και έφερε τα πάνω κάτω (50-51, 1:40). Το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε με 53-57.

Στη τέταρτη περίοδο οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 57-57 (7:30). Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 1-9 σερί (58-66, 4:20) βάζοντας πολύ δύσκολα στους «κυανοκίτρινους» και τον Καραμπέκη να αποβάλλεται με 5 φάουλ.

Οι Ίκαροι τα έδωσαν όλα στον αγωνιστικό χώρο «ροκανίζοντας» τη διαφορά, με τον Γεωργιανό να διαμορφώνει το 68-70 (17") με μία εύστοχη βολή κι ενώ λίγο νωρίτερα ο Καραποστόλου είχε 0/2 από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας».

Ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων φάνηκε πιο ψύχραιμος στη συνέχεια πετυχαίνοντας το 68-72 (16").

Ο Δαλαγκόζης με δίποντο σημείωσε το 70-72 (6"). Ο Καραποστόλου αξιοποιώντας κατά το ήμισυ το μπόνους των βολών ανέβασε στο +3 το προβάδισμα του Ανατόλια (70-73, 5").

Ο Κώστας Σίσκος κάλεσε τάιμ-άουτ. Ο Κακιούζης από τη μπροστινή πλευρά του γηπέδου πάσαρε στον Θολιώτη, αλλά ο παίκτης των Ικάρων δεν συγκράτησε καλά τη μπάλα, ο Αμπατζάς έκανε το κλέψιμο και η πλάστιγγα έγειρε οριστικά υπέρ των αντιπάλων.
Διαιτητές: Τσουμαχίδης - Παπανικολάου

Δεκάλεπτα: 22-21, 38-39 (ημ.), 53-57, 70-73

Ίκαροι STIHL(Σίσκος): Κάτος 3 (1), Γεωργιανός 12 (2), Δαλαγκόζης 9 (1), Κουτσοκώστας 3 (1), Καραμπέκης 8, Θολιώτης 2, Φώτογλου 7, Κακιούζης 26, Σιδερίδης, Γκούτζιας, Παπαδόπουλος, Παυλίδης.

Ανατόλια (Γκαϊτατζής): Αμπατζάς 15 (3), Γαλανίδης 8 (1), Κωνσταντινίδης 2, Κιγμέτογλου 14, Ζώτος 10 (1), Μπρόζος 13 (2), Καραποστόλου 11 (2), Αράπης, Νικολαΐδης, Στεφανίδης, Ξενιτίδης.

Σχόλιο από SerresBasket: Στο ημίχρονο της συνάντησης ο Σιδερίδης αποχώρησε για τα αποδυτήρια κάνοντας «κουτσό». Ο καλαθοσφαιριστής των Ικάρων χτύπησε σε δάχτυλο του αριστερού ποδιού και πήγε στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών για να διαπιστωθεί το μέγεθος του τραυματισμού.

Ο Παπαδόπουλος αγωνίσθηκε με ίωση, η οποία τον επηρέασε αρκετά.

Ο Παυλίδης πρέπει να διώξει το άγχος και τη πίεση από τον εαυτό του. Μόνο τότε θα καταφέρει να ξεδιπλώσει το ταλέντο του στο παρκέ.

Μεγάλη ζημιά έκανε στους Ικάρους ο Κιγμέτογλου.

Ο Αμπατζάς σκόραρε στη λήξη της πρώτης, της δεύτερης, αλλά και της τρίτης περιόδου της αναμέτρησης.

7 φορές έσβησε ο ηλεκτρονικός πίνακας του ΔΑΚ Σερρών. Κάτι πρέπει να γίνει το συντομότερο δυνατό.

Αρκετός κόσμος παρακολούθησε τον αγώνα, αλλά ήταν σαν κοινό σε θεατρική παράσταση. Οι φίλαθλοι πρέπει να μπουν κι αυτοί στην εξίσωση των εντός έδρας παιχνιδιών.

Στη τρίτη περίοδο το Ανατόλια σκόραρε διαρκώς με βολές. Οι διαιτητές εκνεύρισαν με τα σφυρίγματά τους τους Ικάρους.

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΑΝΑΤΟΛΙΑ: 70-73

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ: 67-52

ΧΑΝΘ - ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ/ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 65-61

ΓΕΦΥΡΑ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: 68-66

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 65-63

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: 81-77

ΦΑΡΣΑΛΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 68-64

ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 75-77