Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 7η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μηδέν από μηδέν...μηδέν

Πανσερραϊκός - Παναθλητικός Συκεών: 54-79

Το τελικό σκορ λέει την αλήθεια για τον σημερινό αγώνα του Πανσερραϊκού με τον Παναθλητικό. Οι «λιονταρίνες» έπαιξαν μπάσκετ μόνο για 10 λεπτά και μετά «εξαφανίσθηκαν» από το παρκέ γνωρίζοντας τη συντριβή από τις φιλοξενούμενες.

Οι «κόκκινες» ήταν μαχητικές στην εναρκτήρια περίοδο (12-8, 15-13, 18-15) και ο κόσμος πίστεψε ότι ο Πανσερραϊκός θα τα έδινε όλα για να πάρει τη νίκη κόντρα στον ισχυρό Παναθλητικό. Το πρώτο δεκάλεπτο έληξε 18-21.

Στη δεύτερη περίοδο όμως οι «λιονταρίνες» κατέρρευσαν αδικαιολόγητα. Οι Θεσσαλονικιές μετέτρεψαν το 20-25 (στο 12') σε 20-44 (στο 17') και το δεκάλεπτο έκλεισε με 26-51.
Στη τρίτη περίοδο η διαφορά υπέρ του Παναθλητικού ανέβηκε στο +30 (32-62, 4:34). Το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 37-67.
Ευτυχώς για τις γηπεδούχες στη τέταρτη περίοδο η ομάδα της Βιβής Διαβολεμένου κατέβασε ταχύτητα και αποφεύχθηκε ο διασυρμός.

Σχόλιο από SerresBasket: Μηδέν από μηδέν...μηδέν (μαθηματικός κανόνας).

Αυτή η αποδιοργάνωση του Πανσερραϊκού στο δεύτερο δεκάλεπτο απογοήτευσε τους λιγοστούς φιλάθλους που παρακολούθησαν τη συνάντηση. Λάθη, λάθη, λάθη, αναρχία, έλλειψη καθαρού μυαλού σε άμυνα κι επίθεση.

M.V.P.: Γιαννοπούλου (η έμπειρη αθλήτρια του Παναθλητικού έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ).

Για πρώτη φορά τη φετινή σεζόν οι «λιονταρίνες» αγωνίσθηκαν κομπλέ.