Κυριακή 9 Δεκεμβρίου 2018

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 9η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Στραπάτσο»...

Ίκαροι - Προποντίς/Χαλκηδόνα: 71-75

Η Χαλκηδόνα είναι η δεύτερη ομάδα, προηγήθηκε το Ανατόλια, που «άλωσε» το ΔΑΚ Σερρών τη φετινή σεζόν. Οι φιλοξενούμενοι ήταν ανώτεροι και κέρδισαν δίκαια τους Ικάρους, οι οποίοι δεν βρέθηκαν σε καλή μέρα.

Όπως συμβαίνει στους περισσότερους αγώνες, έτσι και στον σημερινό οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν δυνατά στο παρκέ ξεφεύγοντας στο σκορ με 15-8 στα μισά της πρώτης περιόδου. Το δεκάλεπτο τελείωσε 21-15.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο άλλαξε το σκηνικό του παιχνιδιού με τη Χαλκηδόνα να επιλέγει άμυνα ζώνης, η οποία προκάλεσε πολλά προβλήματα στο συγκρότημα του Κώστα Σίσκου. Οι αντίπαλοι ανέτρεψαν την εις βάρος τους κατάσταση (25-27 στο 25').  Η περίοδος έληξε 33-35.
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι όχι μόνο κρατούσαν το υπέρ τους προβάδισμα (41-46), αλλά το διεύρυναν κιόλας στο κλείσιμο της περιόδου (48-58).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι όσο και να ήθελαν να ξαναμπούν στο κόλπο της νίκης δεν τα κατάφεραν (56-68 στο 35') κι έτσι ήρθε αυτή η «φαρμακερή» ήττα για τους Σερραίους.

Δεκάλεπτα: 21-15, 33-35 (ημ.), 48-58, 71-75

Ίκαροι (Σίσκος):  Κάτος 5 (1), Σιδερίδης 3, Γεωργιανός 15 (1), Δαλαγκόζης 2, Παπαδόπουλος 5, Καραμπέκης 4, Θολιώτης 3 (1), Φώτογλου 2, Κακιούζης 32, Κουτσοκώστας, Γκούτζιας.

ΙΚΑΡΟΙ - ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ/ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 71-75

ΧΑΝΘ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 66-72

ΓΕΦΥΡΑ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 85-72

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ: 81-62

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΦΑΡΣΑΛΑ: 73-71

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: 79-52