Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 14η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Η Γέφυρα των στεναγμών

Γέφυρα - Ίκαροι STIHL: 69-66

Όλα στραβά κι ανάποδα πηγαίνουν στους Ικάρους, οι οποίοι έχασαν απόψε στη Θεσσαλονίκη από την Γέφυρα. Οι «κυανοκίτρινοι» πάλεψαν σκληρά για να πάρουν τη νίκη-«οξυγόνο», αλλά αυτοί που πανηγύρισαν στο τέλος ήταν οι γηπεδούχοι που έκαμψαν την αντίσταση των παικτών του Κώστα Σίσκου στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης. Το σερί των αρνητικών αποτελεσμάτων αυξήθηκε κι άλλο (0/7).

Η Γέφυρα απέκτησε πλεονέκτημα 5 πόντων στο πρώτο δεκάλεπτο (19-14) και διατηρούσε την πρωτοπορία στο σκορ μέχρι και το 15' (24-18).

Από εκείνο το χρονικό σημείο και μετά οι Ίκαροι αντέδρασαν και έκαναν την ανατροπή (31-33 στο 20').

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας εξακολουθούσε να είναι αμφίρροπος (40-42, 51-50, 55-57, 61-61).

Τελικά οι δύο ομάδες έλυσαν τις διαφορές τους στην παράταση, με τους Σερραίους να τα δίνουν όλα για την κατάκτηση του ροζ φύλλου, το οποίο όμως απέσπασαν οι γηπεδούχοι.

Διαιτητές: Ντόγκας - Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 19-14, 31-33 (ημ.), 55-57, 61-61 (κ.α.), 69-66

Γέφυρα (Αλμπάνης): Πουλιανίτης 7. Καραγιαννάκης, Ψευτόγκας 7 (1), Καταβαίνης 5, Αποστολίδης 12, Ζιάκας 4, Κουτουξίδης 2, Σιώμος 6, Ευσταθιάδης , Κοτσάνος 18, Παπαδόπουλος 8(1)

Ίκαροι (Σίσκος): Γεωργιανός 15 (1), Δαλαγκόζης 11 (3), Κουτσοκώστας 2. Γκούτζιας 8. Καραμπέκης 7 (1), Θολιώτης 5 (1).Φώτογλου 8, Κακιούζης 10.

ΓΕΦΥΡΑ - ΙΚΑΡΟΙ STIHL: 69-66 (παρ.), 61-61 κ.α.

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΧΑΝΘ: 65-61

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ: 71-55

ΦΑΡΣΑΛΑ - ΑΝΑΤΟΛΙΑ: 76-83