Κυριακή 20 Ιανουαρίου 2019

Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 10η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Οι «λιονταρίνες» κατασπάραξαν τους Τιτάνες

Πανσερραϊκός - Τιτάνες Δράμας: 79-44

Πραγματοποιώντας εντυπωσιακή εμφάνιση ο Πανσερραϊκός εξασφάλισε σημαντική εντός έδρας νίκη συντρίβοντας τους Τιτάνες Δράμας στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι «κόκκινες» έκαναν «εκρηκτικό» ξεκίνημα στο παιχνίδι (13-2, 4:45). Οι γηπεδούχες χάρη στην εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας και στα εύστοχα σουτ από κοντινή και μέση απόσταση βρέθηκαν να προηγούνται με 22-8 στο τέλος της πρώτης περιόδου.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «λιονταρίνες» διατηρούσαν συνεχώς απόσταση ασφαλείας από τις φιλοξενούμενες (30-17, 3:55). Η περίοδος έληξε 38-21.

Στο 23' οι Δραμινές μείωσαν σε 40-28. Ο Πανσερραϊκός όμως «θύμωσε» και πέτυχε 19-0 σερί αυξάνοντας την διαφορά στο +31 (59-28).
Στο τέταρτο δεκάλεπτο το προβάδισμα των «κόκκινων» έφτασε κοντά στους 40 πόντους (73-36), με τις «λιονταρίνες» να γνωρίζουν την αποθέωση από τους φιλάθλους.

Διαιτητές: Καντερές - Πλατέλλα

Δεκάλεπτα: 22-8, 38-21 (ημ.), 59-28, 79-44

Πανσερραϊκός (Τσάντα): Χωλοπούλου 17, Βάνα 4, Χύσα 6, Τσάντα 13 (2), Δαμιανάκου 2, Πλεύρη, Πελτέκη 5 (1), Κουτούση 12, Πιτσιάβα 4, Γκανάτσιου 6, Μίχου 6, Θανοπούλου 4.

Τιτάνες Δράμας (Καγιάογλου): Μαραγκού 6 (1), Καριώτη 4, Κολοκυθά, Σαμολαδά 6, Ντελή, Καρατζά 6, Μαμαλίγκατζη 15 (1), Παλλάδα 3, Κοσκερίδου 4.

Σχόλιο από SerresBasket: Ο Πανσερραϊκός έκανε υγιεινό περίπατο στο γειτονικό ντέρμπι με τους Τιτάνες.

Αξίζει να σημειωθεί ότι από τις 12 παίκτες που αγωνίσθηκαν οι 11 σκοράρανε.

M.V.P.: Χωλοπούλου.

Φανταστικό μπάσκετ από τις «λιονταρίνες».

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 79-44

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΑΡΗΣ: 42-41