ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΑΙΔΕΣ, Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Νίκη δια περιπάτου για τον Πανσερραϊκό

Αριστοτέλειο/Πανσερραϊκός - Ελευθερούπολη: 73-44

Παρά την αναστάτωση που προκλήθηκε στους «κόκκινους» με την αποχώρηση του Κώστα Μάρκου από τη τεχνική ηγεσία των «λιονταριών», ο Πανσερραϊκός έδειξε χαρακτήρα στο πρώτο παιχνίδι της δεύτερης φάσης ενάντια στην Ελευθερούπολη συντρίβοντας τους Καβαλιώτες.

Μέχρι το 4' οι γηπεδούχοι αντιμετώπιζαν προβλήματα στην επίθεση, αλλά το τάιμ άουτ που κάλεσε το τεχνικό δίδυμο Κοκολιού-Ιωσηφίδη επέδρασε ευεργετικά στους «κόκκινους», οι οποίοι «ξεμπούκωσαν» και το εναρκτήριο δεκάλεπτο έληξε 19-10.
Στο επόμενο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» περιόρισαν τους φιλοξενούμενους σε ρόλο κομπάρσου και η περίοδος έκλεισε με 35-18.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά υπέρ του Πανσερραϊκού ανέβηκε ακόμη περισσότερο (64-37).

Ο αγώνας μετετράπη σε τυπική διαδικασία στη τέταρτη περίοδο με τους «κόκκινους» να κάνουν το 1-0.

M.V.P.: Κολοβής.

Από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Γεωργούδης.

Δεκάλεπτα: 19-10., 35-18, 64-37, 73-44