ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΕΦΗΒΟΙ, Β' ΦΑΣΗ - 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Προβάδισμα Πανσερραϊκού για την πρόκριση

Πανσερραϊκός - Τιτάνες Δράμας: 78-69

Άκρως συναρπαστικό ήταν το παιχνίδι που διεξήχθη σήμερα το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας μεταξύ του Πανσερραϊκού και των Τιτάνων Δράμας.

Οι «κόκκινοι» κέρδισαν τους φιλοξενούμενους, έκαναν το 1-0 και απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για την πρόκριση στους «4» της διοργάνωσης.

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι Δραμινοί αιφνιδίασαν τους γηπεδούχους (0-7, 7:38).

Τα «λιοντάρια» αντέδρασαν και η περίοδος έκλεισε με 14-12.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ξέφυγε στο σκορ με 21-12 (8:38), αλλά οι Τιτάνες ανασυντάχθηκαν και πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά (24-25, 3:41). Η περίοδος έληξε 33-31.

Στο τρίτο δεκάλεπτο καμία από τις δύο ομάδες δεν μπορούσε να πάρει μεγάλη διαφορά (39-39, 47-46, 50-50). Στις τελευταίες στιγμές της περιόδου οι «κόκκινοι» έκαναν γερό φίνις και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 56-50.

Στη τέταρτη περίοδο το σύνολο του Φώτη Κοκολιού διεύρυνε το πλεονέκτημά του στο +11 (66-55, στο 34'). Οι Τιτάνες τα έπαιξαν όλα για όλα, μείωσαν σε 72-67 στο 38', αλλά τα «λιοντάρια» δεν άφησαν να τους ξεγλιστρήσει η νίκη από τα χέρια.

Δεκάλεπτα: 14-12, 33-31 (ημ.), 56-50, 78-69

Πανσερραϊκός (Κοκολιός): Δρουμαλιάς 18 (4), Γκουτίδης 8 (1), Λάτσιος, Καϊμακάμης, Κοπίλης 17 (5), Δάρατζης, Φωτεινός, Λέφας 3 (1), Μελαδιανός 17, Αποστολίδης 15.

Τιτάνες Δράμας (Καρατζάς): Καραγιαννίδης 26 (3), Γιαννόγλου 4, Σπυριδόπουλος Δ. 10, Σπυριδόπουλος Σπ. 4, Κουταλίδης 9 (1), Γαϊτανίδης 6, Παπαδόπουλος 8, Δερμετζόγλου 2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 78-69 (1-0)

ΕΝΩΣΗ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΙΚΑΡΟΙ: 71-59 (1-0)

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΟΛΥΜΠΙΑΔΑ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΥΠΟΛΗΣ: 81-54 (1-0)

ΓΑΣ ΚΟΜΟΤΗΝΗ - ΑΡΙΩΝ ΞΑΝΘΗΣ: 67-60 (1-0)