Κυριακή 3 Φεβρουαρίου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 16η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Καταστροφικό φινάλε και ήττα για τους Ικάρους

Ίκαροι STIHL - ΧΑΝΘ: 55-67

Τα χαμόγελα μετά το νικηφόρο εντός έδρας παιχνίδι με τον Φαίακα Κέρκυρας την περασμένη Κυριακή, έδωσαν απόψε τη θέση τους εκ νέου στην κατήφεια μετά την ήττα που υπέστησαν οι «κυανοκίτρινοι» στο ΔΑΚ Σερρών από τη ΧΑΝΘ, η οποία κάλυψε και τη διαφορά με την οποία είχε χάσει στο ματς του πρώτου γύρου από την ομάδα του Κώστα Σίσκου.

Σχετικά με τον σημερινό αγώνα οι Ίκαροι στη μεγαλύτερη διάρκεια της συνάντησης ήταν ανώτεροι από τους Θεσσαλονικείς και βρέθηκαν να προηγούνται ακόμη και με 8 πόντους στο τρίτο δεκάλεπτο.

Στη τέταρτη όμως περίοδο της αναμέτρησης το σερραϊκό συγκρότημα μπλόκαρε επιθετικά μένοντας δίχως πόντο στα τελευταία 6 λεπτά.

Έτσι οι φιλοξενούμενοι άδραξαν την ευκαιρία, σημείωσαν 0-12 σερί μετατρέποντας το 55-55 σε 55-67 και εξασφάλισαν την πολύτιμη νίκη.
Δυστυχώς ο αγώνας σημαδεύτηκε από τον τραυματισμό του καλαθοσφαιριστή της ΧΑΝΘ, Βλαγκόγια στο 18', ο οποίος έπειτα από σύγκρουση που είχε στον αέρα με τον Γκούτζια έπεσε στο παρκέ και χτύπησε στον αυχένα. Ο γιατρός του παιχνιδιού εξέτασε τον παίκτη και ζητήθηκε η συνδρομή του ΕΚΑΒ, προκειμένου ο αθλητής να μεταφερθεί στο Γενικό Νοσοκομείο Σερρών.

Διαιτητές: Ντόγκας - Χατζηχαρίσης

Δεκάλεπτα: 16-13, 32-32 (ημ.), 49-47, 55-67

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Σιδερίδης 5 (1), Γεωργιανός 6, Κακιούζης 7, Κουτσοκώστας 3 (1), Γκούτζιας, Παπαδόπουλος, Καραμπέκης 8 (1), Θολιώτης 15 (3), Φώτογλου 11 (2), Δαλαγκόζης.

ΧΑΝΘ: Χονδρόπούλος 3 (1), Παπαδόπουλος 9, Μπαλάσκας 7 (2), Ζαφειρούδης 16 (3), Δεληγιώργης 15, Πέτροβιτς 13 (1), Βλαγκόγιας, Καραγεωργίου 2, Τσάμης.

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΧΑΝΘ: 55-67

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΓΕΦΥΡΑ: 67-59

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ: 86-70

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΑΓΡΙΝΙΟ: 82-72