Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΑΙΔΕΣ, Β' ΦΑΣΗ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσβησαν» τον Αστέρα και ελπίζουν οι Ίκαροι

Ίκαροι - Αστέρας Καβάλας: 70-67

Στο κατάμεστο από κόσμο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας οι Ίκαροι κέρδισαν τον Αστέρα με 70-67, ισοφάρισαν σε 1-1 στις νίκες και πλέον θα παίξουν τα ρέστα τους για να προκριθούν στην ημιτελική φάση στο τρίτο παιχνίδι που θα γίνει στην Καβάλα στις 9 Μαρτίου.

Σχετικά με την εξέλιξη του σκορ στην εναρκτήρια περίοδο οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι και εξασφάλισαν προβάδισμα 6 πόντων (19-25).

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» έβγαλαν περισσότερη ενέργεια στο γήπεδο και η περίοδος έληξε 41-36.

Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Πασχάλη Ρούλη έκανε ό,τι ήθελε στο παρκέ και η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό πόντων (60-46).

Στην τέταρτη περίοδο το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη ανασυντάχθηκε και πλησίασε επικίνδυνα τους Ικάρους, αλλά οι Σερραίοι άντεξαν στην πίεση και πήραν το ροζ φύλλο.

Αξίζει να σημειωθεί ότι η σημερινή ήττα ήταν η πρώτη που υπέστη ο Αστέρας σε ολόκληρο το πρωτάθλημα.