Κυριακή 24 Φεβρουαρίου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 19η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Την «έπνιξαν» στο φινάλε

Ίκαροι STIHL - Νίκη Βόλου: 70-59

Νίκη ζωτικής σημασίας πέτυχαν απόψε οι Ίκαροι στο ΔΑΚ Σερρών ενάντια στη Νίκη Βόλου. Οι «κυανοκίτρινοι» μετά από ένα συναρπαστικό σε εξέλιξη παιχνίδι υπέταξαν τους μαχητικούς Θεσσαλούς αποδεικνύοντας ότι είναι πολύ σκληροί για να «πεθάνουν».

Αναφορικά με την εικόνα του αγώνα στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 5-0 (8:19) και 9-5 (5:42). Οι Βολιώτες ανασυντάχθηκαν και προσπέρασαν στο σκορ με 9-10 (4:20) και 13-16 (1:40). Η περίοδος έληξε 19-18 με εύστοχο τρίποντο από πλευράς Ικάρων.
Στο δεκάλεπτο που ακολούθησε οι «κυανοκίτρινοι» από το 15' και μετά πήραν τα ηνία της αναμέτρησης στα χέρια τους μετατρέποντας το 26-28 σε 38-28 (στο 18'). Οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο -5 (38-33) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 40-33.

Στο τρίτο δεκάλεπτο το +8 (42-34) έδωσε την εντύπωση στον κόσμο ότι είχε μπει το νερό στ' αυλάκι, αλλά η Νίκη Βόλου είχε άλλα σχέδια και με αντεπίθεση διαρκείας «ροκάνισε» την εις βάρος της διαφορά (44-40, 46-44, 49-48) πραγματοποιώντας την ολική επαναφορά. Η περίοδος έκλεισε με 52-53.
Στο τέταρτο δεκάλεπτο «μίλησε» η ψυχή των Ικάρων. Οι παίκτες του Κώστα Σίσκου τα έδωσαν όλα στο παρκέ και δικαιώθηκαν. Οι «κυανοκίτρινοι» έπαιξαν άμυνα για σεμινάριο (οι φιλοξενούμενοι έμειναν άποντοι έως το 36'), ενώ στην επίθεση απειλούσαν συνεχώς το αντίπαλο καλάθι και απέκτησαν σημαντικό πλεονέκτημα (62-53, 7:02, 68-57 στο 38').

Οι Θεσσαλοί υποκλίθηκαν στην ανωτερότητα των γηπεδούχων και οι φίλαθλοι έφυγαν χαρούμενοι από το κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.