Κυριακή 24 Μαρτίου 2019

Β' ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 23η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μην τους ξεγράφετε..!

Ίκαροι STIHL - Φάρσαλα: 71-65

Νίκη-«οξυγόνο» σημείωσαν οι Ίκαροι απόψε στο ΔΑΚ Σερρών ενάντια στα Φάρσαλα. Οι «κυανοκίτρινοι» πάλεψαν με όλες τους τις δυνάμεις και στο τέλος δικαιώθηκαν εξασφαλίζοντας το ροζ φύλλο αγώνος παραμένοντας ζωντανοί όσο αφορά την υπόθεση παραμονή.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι γηπεδούχοι είχαν ισχνό προβάδισμα στο σκορ (14-13). Στη δεύτερη περίοδο οι Θεσσαλοί έκαναν την ανατροπή (21-26), αλλά η ομάδα του Κώστα Σίσκου αντέδρασε και το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με 30-27, με τους Καραμπέκη και Κακιούζη να αποτελούν τα πρώτα «βιολιά» στην επίθεση.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι Ίκαροι κυριάρχησαν στο παρκέ «χτίζοντας» μια καλή διαφορά υπέρ τους (43-36 στο 35', 46-39 στο 37'). Η ευστοχία από την περιφέρεια έφερε το +10 (52-42).

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι Σερραίοι εξακολουθούσαν να κρατούν τα Φάρσαλα μακριά τους (65-56 στο 35') κατακτώντας τους δύο πολύτιμους βαθμούς.

Διαιτητές: Τσιαπλής - Κατωτικίδης

Δεκάλεπτα: 14-13, 30-27 (ημ.), 52-42, 71-65

Ίκαροι STIHL (Σίσκος): Κάτος 3 (1), Σιδερίδης 7 (2), Γεωργιανός 15 (2), Κουτσοκώστας 1, Καραμπέκης 16, Θολιώτης 5 (1), Φώτογλου 9 (3), Κακιούζης 15, Παπαδόπουλος, Δαλαγκόζης, Γκούτζιας.

Σχόλιο από SerresBasket: Νίκησαν, κάλυψαν και τη διαφορά της ήττας στο ματς του πρώτου γύρου οι Ίκαροι.

Το επόμενο παιχνίδι μέσα στη Χαλκηδόνα είναι «όλα τα λεφτά» για τους «κυανοκίτρινους».

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΦΑΡΣΑΛΑ: 71-65

ΧΑΝΘ - ΦΑΙΑΚΑΣ ΚΕΡΚΥΡΑΣ: 100-60

ΓΕΦΥΡΑ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 92-55

ΦΙΛΙΠΠΟΣ ΒΕΡΟΙΑΣ - ΝΙΚΗ ΒΟΛΟΥ: 69-63

ΑΓΡΙΝΙΟ - ΜΑΧΗΤΕΣ/ΔΟΞΑ ΠΕΥΚΩΝ: 70-57

ΕΛΕΥΘΕΡΟΥΠΟΛΗ - ΣΤΡΑΤΩΝΙ: 75-64

ΑΝΑΤΟΛΙΑ - ΕΣΠΕΡΟΣ ΛΑΜΙΑΣ: 92-73

ΕΡΜΗΣ ΛΑΓΚΑΔΑ - ΠΡΟΠΟΝΤΙΣ/ΧΑΛΚΗΔΟΝΑ: 67-60