Σάββατο 6 Απριλίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΑΝΔΡΕΣ, ΠΛΕΪ-ΟΦ, 1η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Καθάρισε» στο δεύτερο ημίχρονο ο Πανσερραϊκός - Φόρτσαρε στο τέλος ο Γυμναστικός - «Χειρουργείο χωρίς αναισθητικό» για τον Ορφέα στην Αλεξανδρούπολη

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Φιλία Ορεστιάδας: 76-47

Με το δεξί ξεκίνησε τις αγωνιστικές του υποχρεώσει στη φάση των Πλέι-Όφ ο Πανσερραϊκός. Οι «κόκκινοι» κέρδισαν στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας την Φιλία Ορεστιάδας και την Τετάρτη θα ταξιδέψουν στην ακριτική πόλη για να κάνουν το 2-0 στα μεταξύ τους παιχνίδια.

Αναφορικά με την εικόνα της αναμέτρησης στο πρώτο δεκάλεπτο τα «λιοντάρια» αρχικά προηγήθηκαν με 8-2. Οι φιλοξενούμενοι όμως μείωσαν σε 9-6. Η είσοδος στο παρκέ των Πεχλιβάνη και Κιρκινέζη έδωσε ώθηση στην ομάδα του Φώτη Κοκολιού (15-6, 18-10). Η περίοδος έληξε 20-13.
Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θρακιώτες δεν άφηναν τον Πανσερραϊκό να ξεφύγει στο σκορ (22-18, 26-23), με τους «κόκκινους» να έχουν πολύ χαμηλό ποσοστό ευστοχίας από τη γραμμή της «φιλανθρωπίας» (πάνω από 10 χαμένες βολές). Στο διάστημα από το 18' έως το 20' τα «λιοντάρια» ανέβασαν την απόδοσή τους (31-23, 2:00) και η περίοδος έκλεισε με 36-27.
Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Πανσερραϊκός ήταν καταπληκτικός. Συμεωνίδης και Τράκας ήταν ασταμάτητοι στην επίθεση και η διαφορά έφτασε στο +22 (55-33, στο 27'). Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-37.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο οι «κόκκινοι» δεν απειλήθηκαν από την Φιλία κατακτώντας δίκαια το ροζ φύλλο.

Δεκάλεπτα: 20-13, 36-27 (ημ.), 59-37, 76-47

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Πεχλιβάνης 20 (3), Φραγκούλης 4, Γεωργιανός, Τράκας 13 (1), Κιρκινέζης 3 (1), Συμεωνίδης 21, Χατζηστεφάνου 6, Ιωσηφίδης 3 (1), Πεχλιβάνος, Σταματόπουλος 6, Τσανάκας.

Φιλία Ορεστιάδας (Ουζουνίδης): Κοντούρης 2, Παρασκευαΐδης, Ριζάκης 3, Σαββουλίδης 14 (1), Τσακαλάκης 7 (1), Ιωάννου 4, Χρήστου 13 (1), Μητκώνης 4.