Σάββατο 14 Σεπτεμβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΚΥΠΕΛΛΟ ΑΝΔΡΩΝ «ΤΑΣΟΣ ΧΑΡΑΛΑΜΠΙΔΗΣ», Α' ΟΜΙΛΟΣ - Α' ΦΑΣΗ)

Άνετες προκρίσεις για Γυμναστικό, Ικάρους και Πανσερραϊκό - Πήρε το ντέρμπι το Ρούπελ - Αποκλείσθηκε ο Ορφέας

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Τιτάνες Δράμας: 94-42

Το ματς του Γυμναστικού με τους Τιτάνες τελείωσε πριν καλά καλά αρχίσει. Ενώ δεν είχαν καν συμπληρωθεί 4 λεπτά στο παιχνίδι οι «ταύροι» είχαν ξεφύγει στο σκορ με 16-0 (6:29).

Οι «πράσινοι» ήταν «καυτοί» από την περιφέρεια και η αμυντική τους λειτουργία ήταν άριστη. Η πρώτη περίοδος έληξε 30-3.

Οι φιλοξενούμενοι δεν ήταν σε θέση να απειλήσουν την ομάδα του Γιάννη Μπουτάκογλου και ο αγώνας μετατράπηκε σε τυπική διαδικασία, με τον προπονητή των γηπεδούχων να δοκιμάζει διάφορα σχήματα στο παρκέ.

Δεκάλεπτα: 30-3, 53-23 (ημ.), 80-30, 94-42

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Μητρούδης 6, Λαδιάς 3 (1), Ρίζος 17 (1), Ντίκογλου 4, Λαγός 10 (1), Χατζηστεφάνου 8, Ντινούδης 15 (1), Γκολογκίνας, Ασημάκης 17 (3), Καρακώστας 5 (1), Γιαβρόπουλος 7, Τζώτζος 2.

Τιτάνες Δράμας (Κακατσίδης): Κακατσίδης, Γιαννόγλου 5 (1), Υφαντόπουλος 3 (1), Μπακάλης 7, Ανδρεάδης 7, Παπακώστας 6 (2), Σπυριδόπουλος 5 (1), Νέδης 9.

Παγγαίο - Ίκαροι U20: 54-78

Σε ρυθμό ρελαντί οι «κυανοκίτρινοι» επικράτησαν εκτός έδρας του Παγγαίου. Ο Γιάννης Κακιούζης ξεκίνησε με νίκη στον πάγκο των Ικάρων, με τον κόουτς της σερραϊκής ομάδας να δίνει αρκετό χρόνο συμμετοχής σε έφηβους αθλητές.

Αγία Βαρβάρα - Πανσερραϊκός U20: 79-88

Δίχως να ζορισθούν ιδιαίτερα τα «λιοντάρια» έκαναν το διπλό στην Καβάλα. Οι «κόκκινοι» είχαν διαρκώς το πάνω χέρι στην αναμέτρηση.

Η «Σάντα» το μόνο που κατάφερε ήταν να μειώσει τη διαφορά στο τέταρτο δεκάλεπτο έχοντας υψηλή ευστοχία έξω από τη γραμμή των 6.75.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Ηράκλεια: 76-69

Ντέρμπι με τα όλα του ήταν ο αγώνας μεταξύ του Ρούπελ και της Ηράκλειας. Το σύνολο του Νίκου Μάντζιου αιφνιδίασε το «οχυρό» και προηγήθηκε στο εναρκτήριο δεκάλεπτο της συνάντησης με 11-19.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Σιδηροκαστρινοί αντέδρασαν κάνοντας την ανατροπή (35-32).

Στην τρίτη περίοδο οι δύο ομάδες ήταν πάντοτε κοντά στο σκορ, με την Ηράκλεια να αποκτά εκ νέου το πλεονέκτημα (50-52).

Στην τελευταία περίοδο το συγκρότημα του Νίκου Κηρύκου ήταν πιο παραγωγικό στην επίθεση κάμπτοντας τελικά την σθεναρή αντίσταση των «κόκκινων».

Δεκάλεπτα: 11-19, 35-32 (ημ.), 50-52, 76-69

Ορφέας Ν. Σκοπού - Α.Ο. Καβάλα: 49-51

Τρομερά άστοχος ήταν ο Ορφέας στην αναμέτρηση με τον Α.Ο. Καβάλα και αυτό το γεγονός συνετέλεσε στο να ηττηθούν οι «ασπρόμαυροι» και αυτομάτως να αποκλεισθούν από τη συνέχεια του θεσμού.

Το ματς ήταν αμφίρροπο. Πότε η ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη και πότε οι αντίπαλοι έπαιρναν το προβάδισμα, με τους γηπεδούχους να έχουν την ευκαιρία να κερδίσουν τους Καβαλιώτες, αλλά να μη μπορούν να σκοράρουν.

Δεκάλεπτα: 15-16, 24-27 (ημ.), 39-36, 49-51

Ορφέας (Γκαβανόζης): Δούμας 2, Καραμπατζάκης 2, Παπαστεργίου 5(1), Δροσινός 11(3), Σκαρλατόπουλος, Επαμεινώνδας, Θεοδωρόπουλος 7(1), Θεοφανίδης, Καλαντίδης 2, Λουλούδης 10(1), Κοτόπουλος 2, Χαβαλές 8.

Α.Ο. Καβάλα: Γερασιμίδης 13(3), Τσολάκης 2, Νικόλα, Αντωνίου 6, Παπουτσής 4, Τζιούτζιας 7, Κυριαζόπουλος 9(1), Κοσμίδης, Παπαδόπουλος 6, Τσιλικίδης 4, Χατζηαποστολίδης, Θεοδώρου..

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 76-69

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΙΚΑΡΟΙ U20: 54-78

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 94-42

ΑΓΙΑ ΒΑΡΒΑΡΑ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ U20: 79-88

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ: 49-51