Α2 ΕΘΝΙΚΗ (2ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Ευτυχώς δεν έχασε

Πανσερραϊκός POLIECO - ΜΕΝΤ: 57-54

Μέτρια εμφάνιση πραγματοποίησε ο Πανσερραϊκός POLIECO κόντρα στη νεανική ομάδα της ΜΕΝΤ, η οποία είχε στη σύνθεσή της μόνο 7 παίκτριες. Οι «λιονταρίνες» υποτίμησαν τις Θεσσαλονικιές και λίγο έλειψε να το πληρώσουν ακριβά.

Οι φιλοξενούμενες μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν 2-8 (7:33). Το συγκρότημα του Τάσου Τζιότζιου παίζοντας στρωτό μπάσκετ διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ (8-12, 10-14, 10-18).

Από πλευράς «κόκκινων» πάλευε μόνη της η Νίκη Χωλοπούλου. Η ταλαντούχα γκαρντ των γηπεδούχων έκανε ό,τι καλύτερο μπορούσε και ο Πανσερραϊκός μείωσε σε 16-18.

Στο 15' το σκορ ήταν 20-23. Οι «λιονταρίνες» εξακολουθούσαν να είναι χαλαρές, αλλά χάρη σε ατομικές ενέργειες της Κουτούση, της Πελτέκη και της Πιτσιάβα κατόρθωσαν να μπουν μπροστά (26-23, 28-25). Το δεύτερο δεκάλεπτο τελείωσε ισόπαλο 30-30.

Στη τρίτη περίοδο η Γαϊτάνη πήρε το όπλο της και με συνεχόμενα τρίποντα έδωσε ώθηση στον Πανσερραϊκό (το 36-36 στο 24' έγινε 49-39 στο 28'). Το δεκάλεπτο έκλεισε με 49-42.

Αντί όμως οι «λιονταρίνες» να «κλειδώσουν» τη νίκη στη τέταρτη περίοδο, έδωσαν δικαιώματα στη ΜΕΝΤ να  ελπίζει στο διπλό. Οι φιλοξενούμενες πλησίασαν στο καλάθι (51-49, 5:55) και το ματς έγινε ξανά θρίλερ.

Το σύνολο του Βαγγέλη Καρατσομπάνη πάλι με εύστοχα σουτ της Γαϊτάνη απέκτησε μια απόσταση ασφαλείας από τις Θεσσαλονικιές (57-50, 2:23), αλλά η έλλειψη σοβαρότητας από πλευράς «κόκκινων» είχε ως συνέπεια η ΜΕΝΤ να ρίξει τη διαφορά στο -3 (57-54, 19").

Στη τελευταία επίθεση οι φιλοξενούμενες προτίμησαν να μη κάνουν φάουλ, η Πιτσιάβα αστόχησε σε τρίποντο, με τη ΜΕΝΤ να μη προλαβαίνει να απειλήσει το καλάθι του Πανσερραϊκού κι έτσι οι «λιονταρίνες» εξασφάλισαν το ροζ φύλλο αγώνος.

Σχόλιο από SerresBasket: «Χτύπησε» από πολύ νωρίς το καμπανάκι κινδύνου για τις «λιονταρίνες».

Για πρώτο εντός έδρας παιχνίδι στο πρωτάθλημα ο Πανσερραϊκός δεν ικανοποίησε σε καμία περίπτωση τους φιλάθλους που βρέθηκαν στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Οι «λιονταρίνες» μάζεψαν αρκετά επιθετικά ριμπάουντ, αλλά στο σκοράρισμα είχαν τεράστιο πρόβλημα.

Οι «κόκκινες»  κανονικά έπρεπε να έκαναν «πάρτυ» μέσα στο «ζωγραφιστό» με Κουτούση και Μπακιρτζίδου αλλά... (σημειωτέον ότι από το 35' και μετά η ΜΕΝΤ δεν είχε κλασικό πεντάρι στη πεντάδα λόγω της αποβολής με φάουλ της Μπουντούκα που ήταν η πιο ψηλή αθλήτρια των φιλοξενούμενων).

Πρέπει να σέβεσαι τον αντίπαλο, όποιος και αν είναι αυτός.

Διαιτητές: Γιατρόπουλος - Δημουλάς

Δεκάλεπτα: 16-18, 30-30 (ημ.), 49-42, 57-54

Πανσερραϊκός Polieco (Καρατσομπάνης): Χωλοπούλου Ν. 9 (1), Γαϊτάνη 16 (4), Τσάντα 2, Μπακιρτζίδου, Χωλοπούλου Μ. 2, Πελτέκη 8 (1), Κουτούση 16, Πιτσιάβα 4, Γκανάτσιου, Θανοπούλου.

ΜΕΝΤ (Τζιότζιος): Μουμτζή 12 (1), Αβρονιδάκη, Θωμόγλου 9 (1), Φίλιου 4, Κουλακιώτη 14 (2), Γιαννούσιου 13, Μπουντούκα 2.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ POLIECO - ΜΕΝΤ: 57-54

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΠΥΛΑΙΑ: 58-60

ΑΣΠΙΣ 2001 ΞΑΝΘΗΣ - ΠΙΕΡΙΚΟΣ/ΑΡΧΕΛΑΟΣ ΚΑΤΕΡΙΝΗΣ: 58-65

ΟΛΥΜΠΙΑ ΛΑΡΙΣΑΣ - ΗΡΑΚΛΗΣ: 20-0 (α.α.)