Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 2η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Βίοι αντίθετοι για Ικάρους και Πανσερραϊκό

Ίκαροι STIHL - Απόλλων Καλαμαριάς: 81-62

Οι υψηλές πτήσεις για τους Ικάρους συνεχίζονται οι οποίοι ερχόμενοι με φόρα από τη νίκη που σημείωσαν στο τοπικό ντέρμπι την περασμένη Κυριακή απόψε επιβλήθηκαν και του Απόλλωνα Καλαμαριάς στο ΔΑΚ Σερρών με 81-62.

Στο πρώτο δεκάλεπτο οι εναλλαγές στο σκορ ήταν συχνές (8-5, 10-11, 13-11, 13-16), με τους Θεσσαλονικείς να παρουσιάζουν καλύτερη αγωνιστική εικόνα στο παρκέ σε σύγκριση με τους «κυανοκίτρινους». Ο Γιάννης Κακιούζης τραβούσε κουπί μόνος του και η περίοδος έκλεισε με 17-19.

Στο επόμενο δεκάλεπτο Παρχαρίδης, Καμπέρης και Κουτσοκώστας πρόσφεραν πολύτιμους πόντους στην επίθεση. Το 17-23 (8:46) έγινε 36-28 (3:45) και η περίοδος ολοκληρώθηκε με 40-35.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι «κυανοκίτρινοι» μπήκαν στο παρκέ με διάθεση να «καθαρίσουν» τη μπουγάδα και τα κατάφεραν. Ο Σιδερίδης ήταν φανταστικός, η άμυνα των Ικάρων ήταν φτιαγμένη από γρανίτη και η διαφορά εκτινάχθηκε στο +16 (58-42, 2:57). Η περίοδος έληξε 63-44.

Το παιχνίδι έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα, αφού στο τελευταίο δεκάλεπτο οι Σερραίοι όχι μόνο δεν χαλάρωσαν, αλλά διεύρυναν ακόμη περισσότερο το προβάδισμά τους στο σκορ (79-54), με τον έμπειρο Γκούτζια να «πληγώνει» τους Καλαμαριώτες και τους νεαρούς καλαθοσφαιριστές να ξεδιπλώνουν το ταλέντο τους εντός των τεσσάρων γραμμών του κλειστού γυμναστηρίου.

Σχόλιο από SerresBasket: Η ανώτερη ομάδα κέρδισε και αυτή ήταν οι Ίκαροι. Στο δεύτερο μέρος της αναμέτρησης οι «κυανοκίτρινοι» δίδαξαν μπάσκετ στους αντιπάλους τους.

Ο κόσμος πρέπει να στηρίξει περισσότερο την ομάδα και να πυκνώσει στο ΔΑΚ Σερρών.

M.V.P.: Σιδερίδης

Διαιτητές: Εκίζογλου - Λαδάς

Δεκάλεπτα: 17-19, 40-35 (ημ.), 63-44, 81-62

Ίκαροι STIHL (Ρούλης - Αθανασίου): Γεωργόπουλος 4, Φραγκούλης 6 (2), Σιδερίδης 16 (4), Καμπέρης 8 (2), Δαλαγκόζης 6 (2), Κακιούζης 15, Κουτσοκώστας 8, Γκούτζιας 8, Κεμανετζής 2, Παρχαρίδης 6 (1), Αγγειοπλάστης, Μπίλιος 2.

Απόλλων Καλαμαριάς (Καραμουσαλίδης): Βογιατζής Δ. 9 (3), Βογιατζής Λ. 2, Σκεμπής 8 (1), Κυφωνίδης 13 (1), Καρασίμος 10, Σίγκας 2, Μακρής, Κόκκιος 14, Γιαννακός 3 (1).

ΜΕΝΤ - Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ: 69-66

Στράφι πήγε το πολύ καλό ξεκίνημα που έκαναν τα «λιοντάρια» στο εκτός έδρας παιχνίδι με τη ΜΕΝΤ.

Οι «κόκκινοι» κυριάρχησαν στον αγωνιστικό χώρο στο πρώτο δεκάλεπτο και με όπλο τη δυνατή άμυνα απέκτησαν πλεονέκτημα 9 πόντων (9-18).

Τα πράγματα όμως άλλαξαν στο δεύτερο δεκάλεπτο. Οι γηπεδούχοι άρχισαν να παίρνουν το ένα επιθετικό ριμπάουντ μετά το άλλο, ανανεώνοντας έτσι τις επιθέσεις τους και σκοράροντας. Τα «λιοντάρια» έχασαν την αμυντική τους προσήλωση και το δεύτερο δεκάλεπτο έληξε 34-30.

Στο τρίτο και στο τέταρτο δεκάλεπτο ο αγώνας ήταν αμφίρροπος. Οι δύο ομάδες σχοινοβατούσαν σε τεντωμένο σχοινί.

Το συγκρότημα του Φώτη Κοκολιού θα μπορούσε να πάρει τη νίκη, αλλά η αστοχία σε καθοριστικά σουτ στο φινάλε της συνάντησης έφερε τη δεύτερη σερί ήττα στη διοργάνωση.

Διαιτητές: Μπούγλος Π-Τσάλλας

Δεκάλεπτα: 9-18, 34-30 (ημ.), 48-44, 69-66

ΜΕΝΤ (Ντολόπουλος): Φόρογλου, Καμπίτσης, Παπαπασχάλης 8(1), Ζεϊμπέκης 6(2), Ρόπουτης 14(1), Γκύζης 6, Μιχαηλίδης 14, Μπέλλος 4(1), Πασχαλίδης 17, Μανδράς, Σιόλογκας.

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Κοκολιός): Συμεωνίδης 7, Γρίψιος 5, Γεωργιανός Ν. 3, Γεωργιανός Π. 15(1), Τράκας 5(1), Δημητρακάς, Δατσιάδης, Ντίνος 6(1), Θολιώτης 4, Σταματόπουλος, Κάτος 15(4), Χορτομάρης 6(1).

ΙΚΑΡΟΙ STIHL - ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ: 81-62

ΜΕΝΤ - ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ: 69-66

ΖΕΦΥΡΟΣ - ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ: 66-63

ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ - ΚΕΝΤΑΥΡΟΣ ΚΑΛΛΙΚΡΑΤΕΙΑΣ: 78-70