Κυριακή 20 Οκτωβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 4η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Έσπασε» τα κοντέρ ο Γυμναστικός

Γ.Σ. Σερρών 2017 - Τιτάνες Δράμας: 105-54

Οι «πράσινοι» έκαναν σκόνη και θρύψαλα τους Τιτάνες προσφέροντας σκορ και θέαμα στους φιλάθλους που βρέθηκαν το απόγευμα στο κλειστό γυμναστήριο της Ομόνοιας για να παρακολουθήσουν την αναμέτρηση.

Οι «ταύροι» του Γιάννη Μπουτάκογλου στρέφουν κατευθείαν την προσοχή τους στο ντέρμπι με τον Αστέρα Καβάλας.

Δεκάλεπτα: 32-13, 55-24 (ημ.), 87-36, 105-54

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Λαγός 20, Ιακωβίδης 4, Δινάκης 3 (1), Ντίκογλου 7, Χατζής 17 (1), Γκολογκίνας 4, Καλπατζίδης 3 (1), Χατζηστεφάνου 14 (3), Ασημάκης 18 (2), Καρακώστας 8 (1), Γιαβρόπουλος 7 (1), Μητρούδης.

Τιτάνες Δράμας (Κακατσίδης): Γιαννόγλου 1, Σαμλίδης, Τζήκας 13, Κακατσίδης 5, Μπακάλης 11, Κούσιας, Δημητρίου 3 (1), Κολοβής Ι. 4, Κολοβής Κ. 5, Βιδάκης 3 (1), Νεδής 8, Τοσουνίδης 4.
Α.Ε.Σ. - Παγγαίο: 87-90

Παιχνίδι ακατάλληλο για καρδιακούς ήταν αυτό ανάμεσα στην Α.Ε.Σ. και το Παγγαίο. Οι «γαλάζιοι» πάλεψαν σκληρά κόντρα στους Καβαλιώτες, «άγγιξαν» τη νίκη (83-82 το σκορ στο 36'), αλλά τελικά οι φιλοξενούμενοι κατόρθωσαν να κάνουν το διπλό στο ΔΑΚ Σερρών.

Δεκάλεπτα: 26-19, 45-46 (ημ.), 62-66, 87-90

Α.Ε.Σ. (Ιωσηφίδης): Γιαννούλης 12 (2), Δημάδης 20 (1), Μαντζαρίδης, Ποργιόπουλος 5 (1), Δούκας Β. 22 (4), Πλακανδάρας, Αποστολίδης 8, Κοβανίδης 5 (1), Σαμαράς 5 (1), Γούνας 2, Ζαρίμπας 8 (1).

Παγγαίο (Πουλής): Σιδεράς 18 (1), Κούκος 22 (2), Σιναλούδης 13 (1), Καφάλης 2, Τούμπας 13 (1), Γουδουτσής 22.
Ορφέας Ν. Σκοπού - Αστέρας Καβάλας: 50-66

Το κακό τέταρτο δεκάλεπτο στοίχισε ακριβά στους «ασπρόμαυρους» στον εντός έδρας αγώνα με τον ισχυρό Αστέρα Καβάλας.

Ο Ορφέας μέχρι και το 30' διεκδικούσε επί ίσοις όροις τη νίκη, κάνοντας μάλιστα την ανατροπή στο τρίτο δεκάλεπτο (26-34, 45-45), αλλά στη τελευταία περίοδο το σύνολο του Χρήστου Γκαβανόζη έπαθε «μπλακ άουτ» στην επίθεση και ηττήθηκε από το συγκρότημα του Στάθη Καμαράκη.

Δεκάλεπτα: 15-15, 26-34 (ημ.), 45-45, 50-66

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας 3(1),Καραμπατζάκης, Παπαστεργίου 4(1),Δροσινός 10(2),Δάγκουλας 2, Λουλούδης 17(3), Θεοδωρόπουλος 7(1), Κούρος, Καλαντίδης 2, Γιοβάνης 2, Κοτόπουλος, Χαβαλές.

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Παπαζώτος 14(1),Σαμαράς 13(3),Ζωηρός 4, Αρβανιτάκης 6, Χαριζάνης 13, Μπορμπίδης 16.

ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ - ΗΡΑΚΛΕΙΑ: 74-57

ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ - ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ: 50-66

Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017 - ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ: 105-54

Α.Ε.Σ. - ΠΑΓΓΑΙΟ: 87-90

ΚΑΟΔ - ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ: 87-49