Κυριακή 27 Οκτωβρίου 2019

Γ' ΕΘΝΙΚΗ (4ος ΟΜΙΛΟΣ - 3η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

Μέγας Πανσερραϊκός!

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ - Μέγας Αλέξανδρος: 80-52

Η πολυπόθητη νίκη ήρθε επιτέλους για τα «λιοντάρια», με τον Ραδή Θεοδωρίδη να πραγματοποιεί καλό ντεμπούτο στον πάγκο των «κόκκινων». Ο Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ «ξέσπασε» στον Μέγα Αλέξανδρο και μπορεί να ατενίζει το μέλλον με περισσότερη αισιοδοξία.

Στο πρώτο δεκάλεπτο του παιχνιδιού οι γηπεδούχοι προβλημάτισαν εκ νέου τους φιλάθλους τους με την εμφάνισή τους. Οι αθλητές της σερραϊκής ομάδας ήθελαν από νωρίς να δείξουν στον κόσμο ποιοι πραγματικά είναι, αλλά το έκαναν με τον λάθος τρόπο. Η βιασύνη διέκρινε τους «κόκκινους», όπως επίσης και η προχειροδουλειά στα τελειώματα των φάσεων.

Στον αντίποδα ο Μέγας Αλέξανδρος κάνοντας τα βασικά στο παρκέ βρέθηκε να προηγείται με 3-12 (6:36), αναγκάζοντας τον προπονητή των «λιονταριών» να καλέσει τάιμ άουτ.

Οι φιλοξενούμενοι όμως συνέχισαν στο ίδιο τέμπο και αύξησαν ακόμη λίγο την υπέρ τους διαφορά (6-16, 11-21).

Ευτυχώς για τον Πανσερραϊκό ο Ντίνος ήταν ορεξάτος βοηθώντας στο «ροκάνισμα» της διαφοράς (16-21, 48"). Η περίοδος τελείωσε με 16-23.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Θεσσαλονικείς κρατούσαν αυτό το +7 (22-29) μέχρι το 14'. Από εκείνο όμως χρονικό το σημείο κι έπειτα οι «κόκκινοι» με πρωταγωνιστές στην επίθεση τους Δημητρακά και Τράκα και με φοβερή άμυνα πέτυχαν 17-0 σερί. Η περίοδος έληξε 39-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 39-33, αλλά τα «λιοντάρια» «αγρίεψαν» και «κατασπάραξαν» τους αντιπάλους τους. Ο Πανσερραϊκός ήταν ασταμάτητος και με άλλο ένα 17-0 σερί (56-33, 1:08) έβγαλε «νοκ-άουτ» τον Μέγα Αλέξανδρο. Η περίοδος ολοκληρώθηκε με 59-34.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο η αναμέτρηση έλαβε διαδικαστικό χαρακτήρα (69-43, 6:17), με τα «λιοντάρια» να παίρνουν βαθμολογική ανάσα και να αποσπούν το θερμό χειροκρότημα του κόσμου που έδωσε το «παρών» απόψε στο κλειστό γυμναστήριο της κοιλάδας των Αγίων Αναργύρων.

Σχόλιο από SerresBasket: «Παίξτε με ψυχή» είπε ο κόουτς Θεοδωρίδης στους παίκτες του μερικά δευτερόλεπτα προτού ξεκινήσει ο αγώνας.

Για 25 λεπτά οι «κόκκινοι» ήταν εξαιρετικοί.

«Απογειώθηκε» ο Πανσερραϊκός στο τρίτο δεκάλεπτο.

Άτυχος στάθηκε ο Βαγγέλης Δημητρακάς, ο οποίος χτύπησε στο καλάμι του δεξιού ποδιού λίγο πριν το φινάλε της δεύτερης περιόδου.

Μ.V.P.: Τράκας

Διαιτητές: Ντούρας - Λαζαρίδης

Δεκάλεπτα: 16-23, 39-29 (ημ.), 59-34, 80-52

Πανσερραϊκός ΚΡΙ ΚΡΙ (Θεοδωρίδης): Κάτος 5 (1), Γρίψιος 13 (1), Γεωργιανός Ν., Γεωργιανός Π. 13, Τράκας 17 (2), Χορτομάρης, Συμεωνίδης 2, Δατσιάδης, Ντίνος 14 (2), Θολιώτης 3 (1), Σταματόπουλος 2, Δημητρακάς 11 (1).

Μέγας Αλέξανδρος: Καραβασίλης, Μαλολάρι 1, Πισιώτης 2, Πολυμένης 2, Μαδεμλής 7 (1), Γιαχανατζής 15 (2), Χατζηβουρκόγλου, Ορφανίδης 3 (1), Κωστακίδης 13, Παπαρισούλης, Μέλλιος 2, Τσιαουσίδης 7.

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ ΚΡΙ ΚΡΙ - ΜΕΓΑΣ ΑΛΕΞΑΝΔΡΟΣ: 80-52

ΑΣΠΙΣ ΞΑΝΘΗΣ - ΜΑΚΕΔΟΝΙΚΟΣ: 68-74

ΑΠΟΛΛΩΝ ΚΑΛΑΜΑΡΙΑΣ - ΜΕΝΤ: 54-69