Σάββατο 26 Οκτωβρίου 2019

ΕΚΑΣΑΜΑΘ (ΠΡΩΤΑΘΛΗΜΑ ΑΝΔΡΩΝ, Α' ΟΜΙΛΟΣ, Α' ΦΑΣΗ - 5η ΑΓΩΝΙΣΤΙΚΗ)

«Κράταγε ρόπαλο» ο Ορφέας - Ο Αστέρας «τύφλωσε» τον Γυμναστικό - Η άμυνα έδωσε τη νίκη στην Ηράκλεια - Είπε «ΟΧΙ» το Ρούπελ - Η γαστρεντερίτιδα «θέρισε» την Α.Ε.Σ.

Ηρακλής Καβάλας - Ορφέας Ν. Σκοπού: 67-72

Αποστολή επετεύχθη για τον Ορφέα, ο οποίος «έδωσε ροπαλιά» στον Ηρακλή και πήρε τη σημαντική εκτός έδρας νίκη.

Η αναμέτρηση ήταν αμφίρροπη, με την ομάδα του Χρήστου Γκαβανόζη από το πρώτο δεκάλεπτο να έχει το προβάδισμα στο σκορ (40-42 έληξε το πρώτο ημίχρονο) και τους Καβαλιώτες να πιέζουν τους «ασπρόμαυρους» για να κάνουν την ανατροπή.

Ο Ορφέας άντεξε μέχρι τέλους και έφυγε με το ροζ φύλλο αγώνος από το γήπεδο.

Δεκάλεπτα: 19-24, 40-42 (ημ.), 55-57, 67-72

Ηρακλής Καβάλας: Πάγκαλος, Πίγκας 7(1), Γοργίας 9(3),Κύρου 20, Ισαακίδης 1,Σταυρόπουλος 4,Χατζημόσχου 9, Παπανικολάου 2, Ζούπας 9,Γερακίδης 6, Μπερμπέρης.

Ορφέας Ν. Σκοπού (Γκαβανόζης): Δούμας, Καραμπατζάκης 2, Παπαστεργίου 7, Δροσινός 8, Δάγκουλας 3(1), Λουλούδης 18(4), Θεοδωρόπουλος 8, Θεοφανίδης, Καλαντίδης 5, Γιοβάνης 10, Κοτόπουλος 2, Χαβαλές 9.

Αστέρας Καβάλας - Γ.Σ. Σερρών 2017: 69-65

Έπεσε σε μπλόκο στην Καβάλα ο Γυμναστικός. Ο Αστέρας έβαλε τέλος στο αήττητο σερί των «πράσινων», οι οποίοι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας «αυτοκτόνησαν».

Οι «ταύροι» για σχεδόν 39 λεπτά ήταν στη θέση του οδηγού. Το συγκρότημα όμως του Γιάννη Μπουτάκογλου δεν «κλείδωσε» τη νίκη κι έτσι το σύνολο του Στάθη Καμαράκη άδραξε την ευκαιρία και με τρίποντο μετά από χαμένο αιφνιδιασμό του Γυμναστικού προηγήθηκε στο σκορ με 66-65 λίγο πριν την εκπνοή του παιχνιδιού.

Ο Ασημάκης αστόχησε σε σουτ έξω από τη γραμμή των 6.75 και εν συνεχεία έγιναν φάουλ από πλευράς φιλοξενούμενων, με τους γηπεδούχους να είναι ψύχραιμοι στις βολές και να εξασφαλίζουν μια πολύ σπουδαία νίκη.

Δεκάλεπτα: 18-21, 32-40 (ημ.), 49-51, 69-65

Αστέρας Καβάλας (Καμαράκης): Παπαζώτος 10 (2), Μπορμπίδης 12 (1), Σαμαράς 5 (1), Σουλίδης 4 (1), Αρβανιτάκης 3, Χαριζάνης 19, Μπορμπίδης 16.

Γ.Σ. Σερρών 2017 (Μπουτάκογλου): Ιακωβίδης 3 (1), Λαδιάς, Ρίζος, Ντίκογλου 6, Χατζής 16 (1), Γκολογκίνας, Ντινούδης, Χατζηστεφάνου 9 (1), Ασημάκης 25 (3), Καρακώστας, Γιαβρόπουλος, Λαγός 6.

Τιτάνες Δράμας - Α.Ε.Σ.: 79-64

Πάλεψε με όσες δυνάμεις είχε η Α.Ε.Σ, αλλά οι «γαλάζιοι» έχασαν από τους Τιτάνες.

Μια ξαφνική γαστρεντερίτιδα «θέρισε» την ομάδα του Σταύρου Ιωσηφίδη, η οποία ταξίδεψε στη Δράμα με αρκετές ελλείψεις.

Η Α.Ε.Σ. στο μεγαλύτερο κομμάτι της συνάντησης κόντραρε όσο μπορούσε τους γηπεδούχους, με τους Τιτάνες να «καθαρίζουν» το ματς στο τέλος.

Δεκάλεπτα: 18-18, 43-35 (ημ.), 56-45, 79-64

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ (ΚΑΚΑΤΣΙΔΗΣ): ΓΙΑΝΝΟΓΛΟΥ, ΚΟΛΟΒΗΣ Κ. 5 (1), ΤΖΗΚΑΣ 8, ΥΦΑΝΤΟΠΟΥΛΟΣ 6, ΜΠΑΚΑΛΗΣ 21, ΠΑΠΑΚΩΣΤΑΣ, ΔΗΜΗΤΡΙΟΥ 16 (3), ΚΟΛΟΒΗΣ Ι. 9 (1), ΣΠΥΡΙΔΟΠΟΥΛΟΣ 4, ΝΕΔΗΣ 2, ΤΟΣΟΥΝΙΔΗΣ 8

ΑΕΣ (ΙΩΣΗΦΙΔΗΣ): ΔΟΥΚΑΣ Β. 18 (4), ΔΗΜΑΔΗΣ 12, ΓΙΑΝΝΟΥΛΗΣ, ΔΟΥΚΑΣ Δ., ΠΟΡΓΙΟΠΟΥΛΟΣ 8 (2), ΚΑΝΤΑΣ, ΑΠΟΣΤΟΛΙΔΗΣ 1, ΓΟΥΝΑΣ 7, ΖΑΡΙΜΠΑΣ 16 (2).

Ηράκλεια - Α.Ο. Καβάλα: 57-53

Η άμυνα έδωσε τη νίκη στην Ηράκλεια στον εντός έδρας αγώνα με τον Α.Ο. Καβάλα.

Οι «κόκκινοι» είχαν ανάγκη τους βαθμούς της νίκης, τα έδωσαν όλα στο παρκέ και δικαιώθηκαν.

Το σύνολο του Νίκου Μάντζιου έκανε εξαιρετικό πρώτο δεκάλεπτο. Οι φιλοξενούμενοι αντέδρασαν κάπως στη δεύτερη περίοδο και πραγματοποίησαν την ολική επαναφορά στη τρίτη περίοδο.

Στο τέταρτο και καθοριστικό δεκάλεπτο οι δύο ομάδες πήγαιναν «χεράκι-χεράκι», με την Ηράκλεια να ευστοχεί σε κρίσιμα σουτ, να βγάζει άμυνες και να λυγίζει την αντίσταση των αντιπάλων της.

Ρούπελ Σιδηροκάστρου - Προσοτσάνη: 76-65

Το «οχυρό» δεν παραδόθηκε στη Προσοτσάνη. Οι Σιδηροκαστρινοί έκαναν πολύ καλή εμφάνιση απέναντι στους Δραμινούς και πανηγύρισαν το πρώτο νικηφόρο αποτέλεσμα στο φετινό πρωτάθλημα.

ΗΡΑΚΛΕΙΑ - Α.Ο. ΚΑΒΑΛΑ: 57-53

ΗΡΑΚΛΗΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - ΟΡΦΕΑΣ Ν. ΣΚΟΠΟΥ: 67-72

ΑΣΤΕΡΑΣ ΚΑΒΑΛΑΣ - Γ.Σ. ΣΕΡΡΩΝ 2017: 69-65

ΤΙΤΑΝΕΣ ΔΡΑΜΑΣ - Α.Ε.Σ.: 79-64

ΡΟΥΠΕΛ ΣΙΔΗΡΟΚΑΣΤΡΟΥ - ΠΡΟΣΟΤΣΑΝΗ: 76-65

ΠΑΓΓΑΙΟ - ΔΟΞΑΤΟ: 71-66